پیام تسلیت در گذشت استاد فرض پور ماچیانی

تاریخ انتشار: ۱۳۹۳/۱/۲۴ - ۰:۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۷/۱۵ - ۱۵:۰:۱۶
پیام تسلیت در گذشت استاد فرض پور ماچیانی

حسين عباس نژاد كارسيداني مدير سازمان اسناد و كتابخانه ملي استان گيلان با صدور پيامي در گذشت استاد مصطفي فرض پور ماچياني را به خانواده ايشان و جامعه فرهنگ و ادب گيلان تسليت گفت :

 

متن پيام

 

 

انالله و انا اليه راجعون

 

خبر رحلت فرهيخته عاليقدرجناب استاد مصطفي فرض پور ماچياني موجب تأسف و تأثر اينجانب گرديد.

اين استاد ارجمند عمر شريف خود را در تربيت شاگرداني با اخلاق و اديب صرف نمود و همواره در تمامي ابعاد فرهنگي و ادبي استان رهنمود هاي ارزشمند و موضع گيري هاي خداپسندانه از خود به يادگار نهادند .

اينجانب ضايعه فقدان اين فقيد سعيد را  اولاً به بيت معظم فرض پور ماچياني و ثانياً به دوستان و همكاران آن مرحوم و ثالثاً به جامعه فرهنگ و ادب استان گيلان تسليت عرض نموده و از درگاه يزدان منان براي آن عزيز سفر كرده مغفرت الهي و مأوا در جنات نعيم  مسألت دارم .

 

حسين عباس نژادكارسيداني

مدير سازمان اسناد و كتابخانه ملي گيلان

معرفي شادروان استاد فرض پور ماچياني

مصطفي فرض پور ماچياني در سال ۱۳۲۰ در ماچيان متولد شد.

در سال ۱۳۴۱ وارد دانشگاه تبريز شد و در سال ۱۳۴۴ دررشته ي ادبيات و علوم تربيتي فارغ التحصيل شد.در دوران دانشجويي به پيشنهاد استادان خودش سلسله مقالات ” زبان و ادبيات ماچيان ” را منتشر كرد كه سهم بسزايي در معرفي ماچيان در كشور و دانشگاههاي معتبر جهان داشت.

در سال ۱۳۴۶ و بعد از اتمام دوره خدمت وظيفه به استخدام آموزش و پرورش رشت در آمد.ايشان همچنين در مدرسه عالي مديريت گيلان( لاهيجان)، موسسه عالي بازرگاني رشت،دانشگاه ابوريحان (تالش و تنكابن)،مدرسه عالي پرستاري نيز تدريس ميكردند.

در سال ۱۳۵۸ به درخواست مدير كل آموزش و پرورش وقت استان گيلان رياست دانشسراي راهنمايي تحصيلي را قبول كرد و در آبان همان سال با حفظ سمت سرپرستي مركز تربيت معلم پسران استان به وي واگذار شد. در سال ۱۳۶۸ به سمت معاون آموزشي و دانشجويي دانشگاه آزاد اسلامي رشت منصوب شد و تا سال ۱۳۷۳ اين همكاري ادامه داشت.

ايشان مولف كتاب ” دستور زبان فارسي ” ميباشد كه از سال ۷۶ در دانشگاه تدريس ميشود. همچنين جزو هيئت مؤلفين ” دائرة المعارف تشيع ” ميباشد و مقالاتي از ايشان در اين مجموعه منتشر شده است.

استاد فرض پور مقالات متعددي در زمينه ادبي،زبان شناسي ،فرهنگي و اجتماعي و ديني در روزنامه ها و مجلاتي چون : آزادي،عصر تبريز،طلوع اسلام،اطلاعات،كادح (نشريه استاني)،گيلان نامه،نشر دانش منتشر كرده اند. همچنين ويژه نامه هاي: گنجينه گيلان شناسي،شمال شناسي،نوروز باستاني،مونو گرافي اشكور،فرزانگان گيلان،زبان و فرهنگ ماچيان و گاهشماري در ايران از استاد فرض پور به چاپ رسيده است.

ايشان سابقه فعاليت در شوراي آموزش و پرورش گيلان،هيئت علمي تمام وقت دانشگاه آزاد رشت،هيات امناي كتابخانه ملي رشت،جمعيت نشر فرهنگ گيلان ، انجمن شناسي گيلان ، دبير شوراي انتشارات دانشگاه آزا اسلامي واحد رشتو عضويت در انجمن پژوهشگران سازمان اسناد و كتابخانه ملي استان گيلان را نيز دارند.

                                                                                                                               منبع : پايگاه اطلاع رساني دهستان ماچيان