همزمان با روز اسناد ملی ، آئین تجلیل از اهداء کنندگان اسناد شهر کوچصفهان برگزار شد.

تاریخ انتشار: ۱۳۹۳/۲/۱۸ - ۰:۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۷/۱۵ - ۱۵:۰:۱۱
همزمان با روز اسناد ملی ، آئین تجلیل از اهداء کنندگان اسناد شهر کوچصفهان برگزار شد.

همزمان با روز اسناد ملي ، آئين تجليل از اهداء كنندگان اسناد شهر كوچصفهان برگزار شد

عصر روز چهارشنبه 17/2/93 همزمان با سالروز بزرگداشت شيخ  كليني و روز اسناد ملي و ميراث مكتوب آئين تجليل از اهداء كنندگان اسناد و نسخ خطي شهر كوچصفهان با مساعدت سازمان اسناد و كتابخانه ملي گيلان به اهتمام موسسه فرهنگ گيل با حضورعباس نژاد مدير سازمان اسناد و كتابخانه ملي گيلان و جمعي از مسئولين و علاقمندان به حوزه فرهنگ و ادب برگزار گرديد .

در اين مراسم مدير سازمان اسناد و كتابخانه ملي گيلان به عنوان ميهمان ويژه به ايراد سخن پرداخت . وي در ابتدا با عرض تبريك به مناسبت فرار رسيدن روز اسناد ملي و ميراث مكتوب از اهداء كنندگان اسناد تاريخي اين شهر قدرداني نمود .

وي گفت : اسناد تاريخي بواقع راويان هويت فرهنگي و تاريخي هر ملتي محسوب ميشوند و حفظ اين اسناد با روشهاي صحيح و اصولي باعث بقا و جاودانگي فرهنگ و سنت هاي هر قوم براي آيندگان خواهد بود.

عباس نژاد تصريح كرد : اهداي اسناد تاريخي و نسخ خطي علاوه بر جاودانگي فرهنگي مي تواند گره گشاي بسياري از نقاط و زواياي تاريك موجود در تاريخ باشد و به كمك اين اسناد ميتوان  بسياري از مسائل و مشكلات مربوط به هر ملت ريشه يابي و در مان نمود .

وي افزود : از آنجا كه هر مديري با استفاده از تجارب گذشته و دانش كافي از آنچه كه در زمان قبل اتفاق افتاده مي تواند نگاه جامعي براي تصميم گيري هاي آتي داشته باشد ، در دسترس بودن اسناد قديمي و تجزيه و تحليل مسائل اتفاق افتاده در گذشته از روي آنها مي تواند شالوده مباحث مديريتي مطرح گردد.

مدير سازمان اسناد و كتابخانه ملي گيلان در ادامه به شناسايي 25 مجموعه دار اسناد قديمي در گيلان اشاره كرد و از وجود قريب به 30 هزار برگ سند در اختيار اين افراد اشاره نمود و از اين مجموعه داران و تمامي افرادي كه اسناد و نسخ خطي در اخيار دارند خواست تا با اعتماد به سازمان اسناد و كتابخانه ملي و  دراختيار قراردادن اسناد خود حتي المقدور بشكل  اماني ، اين سازمان را در غني سازي و پربار نمودن آرشيو ملي گيلان ياري نمايند .

وي در خاتمه با اظهار سپاس و تقدير از تمامي اهداء كنندگان اسناد گفت : اميدوارم سازمان اسناد و كتابخانه ملي گيلان با مساعدتهاي مسئولين استان و شما عزيزان شاهد روزي باشد كه حتي يه برگ سند و نسخه خطي در استان وجود نداشته باشد كه در حافظه ملي گيلان ثبت و ضبط نشده باشد و آنگاه بتوانيم به همگان عرضه داريم كه حافظه ملي گيلان  راوي بي چون و چراي هويت ملي مردم اديب و فرهنگي و سلحشور گيلان است.

همچنين در پايان مراسم از 15 اهداء كننده اسناد شهر كوچصفهان تجليل شد و تصاوير 76 برگ از اسناد قديمي كوچصفهان مربوط به دوران قاجار و 30 قطعه عكس از مراسم تعزيه حضرت سيد الشهدا ء مربوط به سالهي 1340 از طرف موسسه فرهنگ گيل كوچصفهان به سازمان اسناد و كتابخانه ملي استان گيلان اهداء گرديد .