استاد جفر خمامی زاده ، عضو هیئت مدیره کتابخانه ملی گیلان درگذشت

تاریخ انتشار: ۱۳۹۳/۶/۹ - ۰:۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۷/۱۵ - ۱۴:۵۹:۹
استاد جفر خمامی زاده ، عضو هیئت مدیره کتابخانه ملی گیلان درگذشت

استاد جفر خمامي زاده ، عضو هيئت مديره كتابخانه ملي گيلان  درگذشت

 

استاد جعفر خمامي زاده در سال 1299 در شهر رشت ديده بجهان گشود . از فعاليتهاي آموزشي ايشان مي توان به موارد ذيل اشاره نمود : در سال 1319 بنا بر تعهدي كه به هنگام ورود به دانشسرا سپرده بود به كار معلمي در برخي از نقاط از جمله بندر انزلي و رشت مشغول گرديد. پس از فارغ التحصيلي از دانشسراي عالي در سال 1330 براي انجام تعهد دبيري به رشت منتقل گرديد و پس از دو سال تدريس در گروه فرهنگي آريا به عنوان عضو هيأت مديره و سپس به رياست دبيرستان ملي بوعلي سينا كه اين گروه بنيان نهاده بود طبق ابلاغ اداره كل فرهنگ استان برگزيده شد با تأسيس دبيرستان بازرگاني به رياست آن مدرسه منصوب شد ولي پس از مدتي به نفع يكي از جوانان شايسته كه از مدرسه عالي بازرگاني تهران فارغ التحصيل شده بود كناره گيري كرده و او را به جاي خويش معرفي نمود. وي همچنين رياست دبيرستان شهيد بهشتي (شاپور رشت) را نيز عهده دار بودند.

 

از مشاغل و سمتهاي مورد تصدي ايشان مي توان به : رئيس امور دانشجويان مدرسه عالي بازرگاني (اولين مدرسه عالي استان گيلان) - رياست اداره پيكار با بيسوادي 1357- عضو هيأت مديره كتابخانه ملي رشت - عضو هيأت امنا و نايب رئيس جمعيت نشر فرهنگ گيلان از سال 1382 - رياست جمعيت نشر فرهنگ گيلان - عضو هيأت مديره انجمن آثار و مفاخر فرهنگي گيلان - عضو بنياد فرهنگ گيلان اشاره نمود .

 

و از مراكزي كه ايشان باني بناي آن گرديدند مي توان به : احداث «خانه معلم» در رشت با همكاري جمعي از دوستان ايشان - احداث مدرسه اي 8 كلاسه با نام «مدرسه راهنمايي دخترانه پيوند مهر» در روستاي دو بخشر شهرستان شفت اشاره نمود . ايشان مشوق آقاي دكتر سيد جعفر ابريشم چيان لنگرودي در ساختن دانشكده اي با حدود 7500 متر زيربنا در محوطه دانشگاه گيلان گرديدند دبيرستان فرهنگيان يكي از مراكزي است كه جعفر خمامي زاده در تاسيس آن شركت داشته و از بانيان آن به شمار مي آيد. اين دبيرستان به همت فرهنگي هاي رشت و با هزينه شخصي كساني همانند جعفر خمامي زاده بنا شده است.

لازم به توضيح است سازمان اسناد و كتابخانه ملي استان گيلان افتخار داشته كه در طول عمر پربار استاد جعفر خمامي زاده چندين ساعت مصاحبه تاريخ شفاهي با اين چهره شاخص فرهنگ و ادب و پژوهش استان گيلان ضبط نموده و در آرشيو ملي گيلان ثبت نمايد تا در آينده خاطرات ايشان از زواياي گوناگون تاريخ استان چراغ راه پژوهشگران در حوزه گيلان شناسي قرار گيرد .