بازدید رئیس کمسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر رشت و تنی چند از اعضای شورا از سازمان اسناد و کتابخانه مل

تاریخ انتشار: ۱۳۹۳/۹/۴ - ۰:۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۷/۱۵ - ۱۴:۵۸:۳۹
بازدید رئیس کمسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر رشت و تنی چند از اعضای شورا از سازمان اسناد و کتابخانه مل

بازدید رئیس کمسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر رشت و تنی چند از اعضای شورا از سازمان اسناد و کتابخانه ملی گیلان

 

مظفر نیکومنش نودهی رئیس کمسیون فرهنگی شورای اسلامی رشت بهمراه آقایان محمد حسین کارگرنیا و محمود باقری خطیبانی از دیگر اعضای شورای اسلامی شهر رشت با حضور در سازمان اسناد و کتابخانه ملی گیلان از بخش های مختلف این سازمان بازدید و در جریان فعالیت های صورت گرفته و در دست اقدام در این مجموعه فرهنگی استان قرار گرفتند .

در این بازدید عباس نژاد مدیر سازمان اسناد و کتابخانه ملی استان گیلان ضمن بیان وظایف ذاتی این سازمان به بیان فعالیت های صورت گرفته در این سازمان و اهداف و چشم انداز های پیشرو برای آینده پرداخت و شناسایی اسناد و نسخ خطی موجود در جامعه ، ضبط و ثبت تاریخ شفاهی نام آوران استان ، برگزاری کارگاه های علمی و فرهنگی، رصد و ارزشیابی و احیاء بایگانی راکد سازمانها و ادارات دولتی استان ، انجام خدمات واسپاری و شاپا و شابکا و ... را از اهم فعالیت های این سازمان بر شمرد و گفت :  سازمان اسناد و کتابخانه ملی متولی شناسایی احوال گذشتگان و اتفاقات و رویداد هایی که بر آنان گذشته و ثبت و انتشار آن برای جامعه امروز و فردای میهن عزیزمان و بعضاً تمام جهان می باشد .

وی در بخش دیگری از صحبتهای خود به یکی ازمهمترین پروژه های سازمان اسناد و کتابخانه ملی گیلان یعنی راه اندازی تالار مطالعه دیجیتال این مدیریت اشاره کرد و افزود : این تالار از حیث منحصر به فرد بودن خود در منطقه شمال کشور حائز اهمیت بوده و با افتتاح این تالار مطالعه حجم وسیعی از دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در گیلان ، و همچنین سایر دانشجویان استانهای همجوار نیز میتوانند بجای مراجعه به کتابخانه ملی تهران از این فضا در گیلان استفاده نمایند که علاوه بر ایجاد فضایی امن و مطمئن برای مطالعه سبب ورود افراداز استانهای همجوار به گیلان نیز میشود .

در این دیدار مظهر نیکومنش عضو شورای شهر رشت  و رئیس کمسیون فرهنگی این شورا نیز با ابراز خرسندی و رضایت از فعالیت های صورت گرفته در این مجموعه افزود : یکی از وظایف شهرداری ها و شوراها توجه به مسائل و مشکلات فرهنگی شهری می باشد و به همین دلیل در بدنه شهرداری ها سازمانیبه عنوان سازمان فرهنگی ورزشی شکل گیری شده که به انجام امورات شهری در دو بحث فرهنگی و ورزشی می پردازد .

وی تصریح کرد : با توجه به توضیحات مطرح شده از سوی مدیریت سازمان اسناد و کتابخانه ملی گیلان در خصوص اهمیت افتتاح تالار مطالعه الکترونیک این سازمان در استان ، شهرداری و شورای شهر آمادگی آنرا دارد که به صورت مشارکتی در تکمیل و راه اندازی این مجموعه سازمان را یاری نماید تا با تسهیل در اتمام این پروژه علاوه بر عواید مالی آتی برای شهرداری رشت به عنوان یکی از منابع پایدار تولید درآمد نامی نیک و اثری ماندگار از شورای اسلامی دوره چهارم در رشت برای شهروندان گیلانی و همچنین سایر استانهای همجوار برجای بماند .

در ادامه محمدحسین کارگرنیا و محمود باقری خطیبانی نیز با ابراز خرسندی از حضور در سازمان اسناد و کتابخانه ملی گیلان و آشنایی از نزدیک با فعالیتها و وظایف این مجموعه ، وجود چنین سازمانی با حجم وسیع فعالیت های علمی و پژوهشی در استان را غنیمت دانستند که بسیاری از استانها از این موهبت محروم هستند و کمک و یاری به این سازمان برای نیل به اهداف و چشم انداز پیشروی خود را وظیفه تمامی مسئولین استانی برشمردند .

در پایان مدیر سازمان اسناد و کتابخانه ملی گیلان به مشکلات موجود در کتابخانه ملی واقع در جنب ساختمان شهرداری رشت اشاره کرد و گفت : سازمان به هیئت مدیره این کتابخانه پیشنهاد داد تا تمامی اسناد و نسخ خطی موجود در این مجموعه را در همان محل اسکن نموده و در حافظه ملی گیلان ثبت نماید که متاسفانه تاکنون با مقاومت و امتناع مدیریت این مجموعه مواجه شده است . وی اسناد موجود در این مجموعه را راویان هویت ملی استان بر شمرد و خواستار رسیدگی ویژه به این موضوع از سوی کمسیون فرهنگی شورای شهر رشت شد .

لازم به ذکر است که در خلال این بازید آقایان کریم سرپرست  سرپرست شهرداری کلانشهر رشت و علیرضا قانع مدیر عامل سازمان فرهنگی و ورزشی شهرداری رشت نیز به جمع اعضاء شورای شهر رشت پیوستند و از نزدیک در جریان فعالیتهای این مجموعه قرار گرفتند .