در نهمین جلسه اندیشگاه مطرح شد؛ مشکل عمده جوانان امروز نداشتن هدف است

تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۴/۱۳ - ۰:۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۷/۱۵ - ۱۴:۵۷:۴۸
در نهمین جلسه اندیشگاه مطرح شد؛ مشکل عمده جوانان امروز نداشتن هدف است

نهمین جلسه اندیشگاه با حضور استاد کیانی با موضوع سبک زندگی  و با مشارکت موسسه پیشگامان تمدن و فرهنگ اسلامی در سازمان اسناد و کتابخانه ملی استان گیلان برگزار شد .

در این جلسه استاد کیانی با مثبت ارزیابی کردن این نشست ها گفت: هر انسانی مثل یک کتاب می ماند که دست سرنوشت آن را در عرض ۳۰ تا ۴۰ سال که بستگی به تجربه آن فرد دارد می نویسد. اگر هوشمندانه انسان ها را ورق بزنیم سواد ما بالا می رود . برای همین است که علم های امروزی را نمی توانیم با پیشینیان مقایسه کنیم چون آنها حکیم و ریشه دار تر از ما بودند . باید توسط اندیشه های همدیگر سطح آگاهی هایمان را بالا ببریم.

وی افزود: سبک زندگی ها ممکن است مثل هم نباشد و نباید فقط ایدئولوژی و روانشناختی باشد. موضوع خیلی فراگیر و گسترده است حتی گاهی فرهنگ تغذیه یک سبک زندگی می باشد. همه ما نیازهایی داریم که برای ارضاء آن تلاش می کنیم و برای تداوم بقا با آنها درگیر هستیم و برای زنده ماندن آنها نیاز داریم. همه نیازها در سایه سبک زندگی قابل حل است.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: سبک زندگی و فاکتور ها را باید رعایت کنیم تا زندگی راحت و بهتری داشته باشیم. ممکن الگوها یکی نباشد و قرار نیست به یک چارچوب برسیم و همه در آن قرار گیرند. ما در سبک زندگی قوانین و مقررات داریم اما در مورد بعضی موضوعات هیچ دو انسانی شبیه هم نیستند. به طور مثال ممکن کسی شب بهتر درست می خواند یا بهتر در شب کار می کند. پس هر شخصی باید سبک زندگی خودش را پیدا کند.

کیانی در ادامه به نیاز و هدف در زندگی اشاره کرد و گفت: هدف ها پدیده هایی هستند که نیازهای ما را برآوررده می کند . البته اهداف به صورت بالقوه برآورده کننده نیازها هستند.در اهداف انگیزه و هیجان وجود دارد. نیازهای ما دسته بندی می شوند ؛ یک نیاز فیزیولوژیکی که همان غذا، آب ، خاک، تنفس و… است . یکی نیاز امنیت مثلا امنیت شغلی، منابع مالی، امنیت اخلاقی، امنیت جانی و… می باشد.

وی ادامه داد: ما به عشق و وابستگی هم نیاز داریم. انتظار داریم دوستمان داشته باشند و دیگران را دوست بداریم. دوست داشتن از نیازهای عاطفی است و همچنین به عزت نفس نیاز داریم. عزت نفس یعنی برداشتی که هرکس از خود دارد. عزت نفس بالا یعنی حاضر نیستید هر کاری انجام دهید و زیر بار هر چیزی نمی روید.

کیانی نیاز بعدی را شکوفایی استعدادها ذکر کرد و گفت: هر کسی در هر سنی این نیاز را در خود احساس می کند که الان باید درس بخواند و در اینجا انگیزه حلقه بین نیاز و هدف است و این شامل تمام طبقات می شود . نیاز خود شکوفایی یک انگیزه و هدف آن درس خواندن است.

وی تصریح کرد: مشکل عمده جوانان ما امروز نداشتن هدف ا ست . ما انگیزه داریم ولی هدف نداریم. ما استعدادهای خود را نمی شناسیم و تعریف درستی از خود نداریم. ما هنوز نمی دانیم که طبیعت برای ما چه تولید می کند. هر وقت استعدادهای خودمان را شناختیم پی می بریم به درد چه کاری می خوریم. نقش پذیری باید مشخص شود.

این استاد در ادامه گفت: مجموعه اهداف هستند که ما را به جلو راهنمایی می کنند. به خودمان نگاه کنیم که چقدر نیازهایمان را می شناسیم. وقتی هدف تعریف گردید باید تلاش کنیم و یک زمانی ریسک پذیری هم لازم است. باید از منابع کوچک تر بگذریم . باید نیازها را بشناسیم.

وی افزود: جوان ما باید از یک جا شروع کند. آن امروزه باورها و عزت نفس اش نابودد شده است . فرهنگ نوجوانان دهه ۷۰ ما شگفت انگیز است و به صورت های گوناگون می باشد یکی فرهنگ شاهنشاهی دارد ، یکی فرهنگ جمهوری اسلامی، جهاد دینی و جنگ ، یکی اعتقاد پدر و اجدادی دارد که از سیاست جداست و دیگری فرهنگ ماهواره ای دارد که در دو بخش اروپایی و آمریکایی و ترکیه ای می باشد . در ترکیه ای با سریال های ترکیه عجین شده ا ست در صورتی که این سریال ها فاکتورهای روانشناختی را زیر سوال می برند. بچه های دهه ۷۰ هیچ کس را قبول ندارند. باید مهارت شناختی را گسترش دهیم تا به نسل دیگر منتقل شود و این بر می گردد به مشاوره و پرورش بچه ها آنهم از دوران جنین که شخصیت شکل می گیرد.