از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

 

تعداد مشاهده خبر :801
btnSendToFriend
نمایش آثار جدید و نفیس در موزه کتاب و میراث مستند ایران
تاريخ درج خبر : 1395/12/22 03:06:29 ب.ظ
 
به مناسبت فرا رسیدن سال نو تعداد دیگری از آثار نفیس موجود در مخازن سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در موزه کتاب و میراث مستند ایران به نمایش درآمد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، از آنجایی که معرفی هر چه بهتر تاریخ و فرهنگ این مرز و بوم از وظایف اصلی موزه ها است، موزه کتاب و میراث مستند ایران نیز در این راستا ایفای نقش کرده و همواره با نمایش دوره‌ای آثار نفیس موجود در مخازن خود این هدف را دنبال می‌کند.

این بار نسخه‌های نفیسی از مخزن اسناد در کنار دیگر آثار نفیس موزه در معرض نمایش قرار گرفته ‌است که از آثار شاخص به نمایش درآمده، زيج نامه‌اي متعلق به دوره قاجار از حالات و حركات افلاك و ولايت و امامت ائمه معصومين (ع) مبتني بر علم حروف ( جفر و اسطرلاب ) است.

این زیج نامه ترسيمي از ميرزا مسيح است. در حواشي اين تابلوي رمز گونه، تعدادي از اسماء و صفات باري تعالي و آياتي از قرآن كريم، به خط نسخ و ثلث نوشته شده و در بالاي اين تابلو تصويري از شمايل مولاي متقيان در حالت نشسته آمده و در متن مياني اين تابلو نيز دعاي معروف نادعليا با خط مشكي و قرمز نوشته شده است.

اين سند در مخزن اسناد خريداري آرشيو ملي ايران نگهداري مي‌شود که به مدت دو ماه به موزه کتاب و میراث مستند منتقل شده و در معرض نمایش قرار گرفته است.
این موزه، همه روزه از ساعت 9 الی 15 به جز پنجشنبه و جمعه و ایام تعطیل آماده پذیرش بازدید کنندگان است. گفتنی است موزه کتاب و میراث مستند ایران، از اول تا چهاردهم فروردین تعطیل است.
آرشيو اخبار

بازگشت
نظرات كاربران
ارسال نظرات

نام:
ايميل: (نمايش داده نمي شود)
توضيحات:

تصویر امنیتی
کد نمایش داده شده فوق را در فیلد زیر وارد نمایید.