از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

 

نمایشگاه مجازی به مناسبت اول شهریور «روز پزشک»
از فرمايش‌هاي حضرت امام‌صادق (ع):«اهل هيچ سرزميني، از وجود سه طايفه و گروه كه در كار دنيا و آخرتشان به آنان پناه برده مي‌شود، بي‌نياز نيستند و اگر آن‌ها را نداشته باشند، بي‌بهره و سرگردان مي شوند. فقيه دانشمند پرهيزكار، زمامدار نيكوكار و مورد اطاعت، و پزشك ماهر و مورد اعتماد.»

اول شهريور، سالروز ميلاد حكيم و دانشمند بزرگ ايراني، ابوعلي سيناست. وي، در سوم ماه صفر سال ۳۷۰ق. در بلخ به دنيا آمد و از خردسالي به فراگيري علوم زمان پرداخت. پس از چندي به سبب معالجه‌ي بيماري امير نوح بن منصور ساماني، مقرب پادشاه گرديد و با استفاده از اين فرصت، به كتابخانه‌ي دربار راه يافت و با استفاده از علوم پيشينيان و افزودن بر آن‌ها، توانست جايگاه بايسته و شايسته‌اي در عرصه‌ي علم و دانش، نه تنها در ايران، بلكه در جهان به خود اختصاص دهد.
در مدت عمر ابوعلي‏سينا، وقايع متعددي بر او گذشت كه از وزارت تا زندان را دربرداشت. اين حكيم فرزانه، به آگاهي از علوم بسياري همچون طب، رياضيات، فلسفه، فقه و … شهرت داشته و كتاب‌هاي بسياري نيز در اين زمينه‌ها از خود به جاي گذاشته است كه بسياري از آن‌ها تا امروز به زبان‌هاي مختلف ترجمه شده‌ و مورد استفاده قرارگرفته‌است. از جمله‌ي تأليفات مهم وي به زبان‌هاي عربي و فارسي، مي‌توان به اشارات، شفا، قانون، حكمت عرشيه، قضا و قدر، و لغت‌العرب اشاره كرد.

او، در سن ۵۸ سالگي در همدان درگذشت و در همان شهر به خاك سپرده شد.

اول شهريور، به پاس نام وي، در ايران روز پزشك ناميده شده است. پزشكي، حرفه‌اي است كه در پيشينه‌ي تاريخي و در فرهنگ عمومي و باور اجتماعي مردمان سرزمين كهن ايران،‌ همواره از قداست و جايگاه ويژه‌اي برخوردار بوده است.

ايرانيان، طبيب را مظهر نام محيي، و عيسوي‌مسلك مي‌دانند كه با دم مسيحائي خويش، درد و رنج را از جسم و روان دردمندان مي‌زدايد و شوق اميد را در كالبد و روح زندگي آنان مي‌دمد.

آرشيو ملي ايران، با گرامي‌داشت اين روز و تبريك آن به جامعه‌ي پزشكي، نمايشگاهي از اسناد مربوط به اين حرفه، تقديم علاقه‌مندان مي‌نمايد. اين نمايشگاه، با در برداشتن 21 عنوان سند، به معرفي 21 برگ سند مي‌پردازد. قديمي‌ترين سند، متعلق به ربيع‌ثاني 1307ق. و جديدترين آن، مربوط به تيرماه سال1334ش. است.
 صفحه 1 از 2
Show full size image.
تعداد بازديد اين سند : 1420