از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

 

17م مرداد، «روز خبرنگار»

نقش مطبوعات در كشورها، منعكس كردن آرمان‏هاي ملت است. مطبوعات بايد مثل معلماني باشند كه مملكت را و جوانان را تربيت مي‏كنند و آرمان ملت را منعكس مي‏كنند.

گزيده‌اي از سخنان بنيانگذار فقيد انقلاب اسلامي ايران، امام‌خميني(ره)

 

شوراي فرهنگ عمومي كشور، در اولين سالگرد شهادت شهيد محمود صارمي، روز 17م مرداد را به پاس قدرداني از مقام و حرفه‌ي اين شهيد نامدار، «روز خبرنگار» ناميد.

شهيد صارمي -كه متولد شهر بروجرد و دانش‌آموخته‌ي رشته‌ي جغرافياي انساني از دانشگاه تهران بود-  در 1371ش. با سمت كارشناس متون خبري، به استخدام خبرگزاري جمهوري اسلامي درآمد.
او، همزمان با كار در خبرگزاري، موفق به دريافت دانشنامه‌ي كارشناسي ارشد جغرافياي انساني با گرايش روستائي از دانشگاه شهيد بهشتي شد.

شهيد صارمي، 13 ماه به عنوان بسيجي در جبهه‌هاي جنگ تحميلي عراق عليه ايران حضور داشت و از دي 1375 سرپرست نمايندگي خبرگزاري جمهوري اسلامي در كابل شد و تا زمان شهادت به دست مزدوران طالبان، خبرنگار صحنه‌هاي بحراني جنگ افغانستان بود. او و هشت تن از كارمندان كنسول‌گري ايران در مزارشريف افغانستان، در سال1377 به دست نيروهاي افراطي طالبان، به شهادت رسيدند.

تا مدت‌ها از سرنوشت اين گروه 9 نفره اطلاعي در دست نبود؛ تا اين كه پيكر آنان در يك گور جمعي در خرابه‌هاي پشت كنسول‌گري كشف شد.

 در ميان آن 9 شهيد، تنها محمود صارمي وابستگي سازماني به سركنسولگري ايران نداشت‌.

 

خبرنگار كيست؟

خبرنگار، كسي است كه با تكيه‌ بر ذوق و استعداد خود، پس از گذرانيدن دوره‌ي آموزش تخصصي و همچنين با توجه به مسئوليت اجتماعي كه اين حرفه بر دوش او مي گذارد، وظيفه‌ي كسب، تهيه، جمع‌آوري و تنظيم اخبار و انتقال آن‌ها به مخاطبان، از طريق رسانه‌هاي همگاني(مطبوعات، راديو، تلويزيون) را بر عهده دارد.

در دنياي امروز، خبرنگاران عاملان اصلي جريان اطلاع‌رساني به‌شمار مي‌روند. به همين خاطر است كه در سطح جهاني، توجه خاصي به مسائل مربوط به اين حرفه مي‌شود. سازمان يونسكو، در اعلاميه‌ي منتشره‌ي خود  در سال 1987م. بر لزوم تربيت اخلاقي و اجتماعي روزنامه‌نگاران پافشرد و مجموعه‌اي از اصول اخلاقي را براي روزنامه نگاران ارائه كرد. در اين مجموعه، آزادي مبادله‌ي اخبار و اطلاعات، يك حق اساسي شمرده شده. همچنين، آئين‌نامه‌هاي اخلاقي ديگري هم براي آن دسته از افراد كه در جمع‌آوري، كسب، نشر و تفسير اخبار و اطلاعات دست دارند، وضع شده است.

در اين اعلاميه، با تأكيد بر منشور جهاني ۱۹۴۸ سازمان ملل متحد، تصريح شده است كه خبرنگاران مطبوعات، سخت بايد بكوشند تا اخبار و اطلاعاتي را كه به عموم مردم مي‌رسانند، صحيح، دقيق و معتبر باشد. خبرنگاران و سردبيران بايد در باب درست بودن اخباري كه به دست مي‌آورند، تحقيق و تعمق كنند. آن‌ها نبايد حقايق را تحريف يا خدشه‌دار كنند. همچنين هيچ‌گونه‌ مطلبي را نبايد از ديد مردم پنهان سازند.

اصول اخلاقي حرفه‌ي روزنامه‌نگاري، حكم مي‌كند كه روزنامه‌نگاران در جايگاه خود مي‌بايد خير و صلاح جامعه را سرلوحه‌ي كار خود قراردهند. كوشش براي تأمين منافع شخصي و تلاش براي پيشبرد مقاصد خصوصي مغاير با مصلحت جامعه، خلاف اصول و آئين اخلاقي روزنامه‌نگاري است. تخطئه كردن مردم و انگ و افترا بستن به اشخاص، از لغزش‌هاي بزرگ حرفه‌ي روزنامه‌نگاري به شمار مي‌آيد.

نيك انديشي در باره‌ي جامعه، اساس و پايه‌ي روزنامه‌نگاري مطلوب است و روزنامه‌نگاران بايد امين، درستكار و باشخصيت باشند.

با چنين نگرشي است كه مسئوليت اجتماعي روزنامه‌نگاران شكل مي‌گيرد. حرفه‌ي خبرنگاري، به علت بيان حقايق و گاه دشواري دست يافتن به حقيقت، بي‏ هيچ قيد و شرطي جزو مشاغل سخت و پرمخاطره است و در اين مسير، بسياري از خبرنگاران با دشواري‌هاي فراواني دست و پنجه نرم مي‌كنند.

گروه ارتباطات آرشيوي، با تبريك روز 17م مرداد، روز حق‌بيني و حق‌نويسي؛ روز گام نهادن در وادي آگاهي و نيك‌انديشي، روز اطلاع‌رساني با سلاح قلم ... و روز خبرنگار، نمايشگاهي از اسناد موجود در حوزه‌ي خبرنگاري را به علاقه‌مندان پيشكش مي‌نمايد.

اين سند تصويري ندارد