از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

 

بیست و پنجم اسفند سالروز ولادت پروین اعتصامی

رخشنده‌ي اعتصامي ‌مشهور به پروين اعتصامي، شاعر نامدار معاصر ايران،  ‌در روز بيست و پنجم اسفند سال 1285ش. در تبريز تولد يافت و از ابتدا زير نظر پدر، به رشد پرداخت. در كودكي با پدر به تهران آمد. ادبيات فارسي و ادبيات عرب را، نزد وي فرا گرفت و از محضر ارباب فضل و دانش- كه در خانه‌ي پدرش گرد مي‌آمدند - بهره‌ها يافت. در هشت سالگي به شعر گفتن پرداخت و مخصوصاً با به نظم كشيدن قطعاتي كه پدرش از كتب‌هاي خارجي ترجمه مي‌كرد، طبع خود را مي‌آزمود و به پرورش ذوق مي‌پرداخت.

پروين، در تيرماه سال 303 ش. دوره‌ي مدرسه‌ي دخترانه‌ي آمريكائي را - كه به سرپرستي خانم ميس شولر در ايران اداره مي‌شد - با موفقيت به پايان برد و در جشن فراغت از تحصيل، خطابه‌اي با عنوان  «زن و تاريخ» ايراد كرد.

 همچنين وي مدتي در كتابخانه‌ي دانشسراي عالي تهران، سمت كتابداري داشت و به كار سرودن اشعار خود نيز ادامه مي‌داد؛ تا اين‌كه دست اجل او را در 34 سالگي از جامعه‌ي ادبي گرفت، و در شانزدهم فروردين سال 1320ش. با بيماري حصبه، زندگي را در تهران بدرود گفت. پيكر او را به قم بردند و در جوار قبر پدرش، در آرامگاه خانوادگي به خاك سپردند.

او در قصايدش، پيرو سبك متقدمان به‌ويژه ناصرخسرو بود و سروده‌هايش بيش‌تر شامل مضامين اخلاقي و عرفاني مي‌باشد. پروين، موضوعات حكمتي و اخلاقي را با زبان ساده و شيوائي بيان مي‌داشت. چاپ اول ديوان - كه آراسته به ديباچه‌ي استاد سخن شناس ملك‌الشعراي بهار و حاوي نتيجه‌ي بررسي و تحقيق او در تعيين ارزش ادبي و ويژگي‌هاي سخن پروين بود - شامل بيش از يك‌صد و پنجاه قصيده و مثنوي و با قطعه‌اي در مقدمه از خود او تنظيم شده بود. پروين، با اعتقاد راسخ به تأثير پدر بزرگوارش در پرورش طبعش، ديوان خود را به او تقديم كرد.

همچنين اشعار وي، پيش از آن‌كه به صورت ديوان منتشر شود، در مجلد دوم مجله‌ي بهار - كه به قلم پدرش، روانشاد يوسف اعتصام‌الملك انتشار مي‌يافت - چاپ مي‌شد. ديوان اشعار پروين اعتصامي، شامل 6500 بيت از قصيده،  مثنوي و قطعه، تا كنون چندين بار به چاپ رسيده است.

Show full size image.
تعداد بازديد اين سند : 1506