از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

 

9 اردیبهشت استخدام آندره گدار، معمار و باستان شناس فرانسوی ،طراح آرامگاه حافظ و موزه‌ی ایران باستان
آندره گدار[ANDRE GODARD]، در سال 1881م. در پاريس به دنيا آمد. تحصيلات خود را، در دانشكده‌ي هنرهاي زيباي پاريس به پايان برد. در سال 1307ش./ 1929م. به دعوت دولت وقت ايران، براي سازماندهي و راه‌اندازي اداره‌كل باستان‌شناسي، وارد ايران شد.
به موجب قراردادي رسمي كه به امضاي وزير وقت معارف رسيد، اداره‌ي موزه‌ي وزارت معارف را، تا سال 1312 عهده دار بود. از ابتداي سال 1313 با حفظ سمت، به رياست كتابخانه‌ي وزارت معارف و با تأسيس موزه‌ي ايران باستان، به سمت مديركل موزه منصوب‌شد.
آندره گدار، در مدت 32 سال اقامت در ايران، افزون بر آن‌كه در مسئوليت‌هاي متعددي همچون مديركل عتيقات (عتيقه‌جات) و رئيس دانشكده‌ي هنرهاي زيباي دانشگاه تهران، خدمت مي‌كرد، از بسياري آثار تاريخي و باستاني در سراسر ايران، بازديد كرد.
دستيار و مشوق گدار در طول دوران اقامت وي در ايران، همسرش، يدا گدار [YADDA GODARD ] بود كه در اغلب سفرهاي پژوهشي و اكتشاف‌هاي باستان‌شناختي، همراه وي بود.
از آثار مهم گدار، دانشگاه تهران است كه با گذشت نزديك به هفتادسال، همچنان قطب فرهنگي پايتخت محسوب مي‌شود. نقشه‌ي عمومي دانشگاه تهران و برخي دانشكده‌ها و تالارهاي آن نيز، از آثار به‌جامانده‌ي آندره گدار است.
موزه‌ي مردم‌شناسي نيز - كه در محوطه‌ي كاخ گلستان واقع شده - از جمله‌ي سازه‌هائي است كه گدار، در ساخت و راه‌اندازي آن دست داشته‌است. همچنين، ساختمان قديمي كتابخانه‌ي ملي در خيابان سي‌ام تير تهران هم، از جمله‌ي بناهاي مهمي است كه طرح و نقشه‌ي آن را، آندره گدار كشيده است. نمونه‌هاي متعدد ديگري در تهران و ديگر شهرها مي شناسيم كه در زمان رياست گدار بر اداره‌ي عتيقه‌جات و موزه‌ي ايران باستان، رونمائي و راه‌اندازي شده‌است.
از گدار، كتاب‌ها و مقاله‌هاي متعددي به جا مانده‌است. وي همچنين، نتيجه‌ي اكتشاف‌ها و پژوهش‌هاي خود را از سال 1315، در قالب جزوه‌هائي سالانه به زبان فرانسه منتشركرد و بر آن‌ها، «آثار ايران» نام نهاد. اين اثر - كه در 8 جزوه بود - در 4 مجلد به چاپ رسيد و در طي 50 سال، به پارسي برگردانده شد.
تاق‌هاي ايراني، نام كتاب ديگري از آندره گدار است كه در سال 1369، با ترجمه‌ي كرامت‌الله افسر، به فارسي برگردانده شد. انواع قوس‌ها، تاق‌ها، گنبدها و مقرنس‌ها، از روزگاران گذشته تا عصر نويسنده در نقاط مختلف ايران و در معابد، مساجد، آتشكده‌ها، كاخ‌ها، آب‌انبارها و حتا خانه‌ها، در اين كتاب بررسي شده‌است.
آندره گدار، تنها در حوزه‌ي فرهنگ و هنر سرشناس نبود؛ او در مسائل سياسي و اجتماعي هم، آوازه داشت؛ به گونه‌اي كه در خلال سال‌هاي جنگ دوم جهاني و در زمان اشغال فرانسه به دست آلمان نازي، جنبش مقاومت ملي فرانسه، وي را به عنوان نماينده‌ي خود در ايران، برگزيد. در آن مدت، گدار دست به انتشار نشريه‌اي به نام «فرانسه‌ي آزاد» زد كه در تهران منتشر مي‌شد.
گدار، در سال 1965م. در سن 84 سالگي در فرانسه درگذشت.
اين سند تصويري ندارد