از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

 

ماه مبارک رمضان
ماه رمضان، نهمين ماه از ماه‌هاي قمري و بهترين ماه سال، از ديدگاه مسلمانان است. واژه‌ي رمضان، از ريشه‌ي «رَمَضَ» گرفته شده كه به معناي تابش سوزان خورشيد بر سنگريزه است. نقل شده كه هنگام نام‌گذاري ماه‌هاي عربي، وقوع اين ماه‌ در فصل گرماي تابستان بوده است. ماه مبارك رمضان، در ميان ماه‌هاي ديگر قمري، از قداست و جايگاه ويژه‌اي برخورداراست؛ چنان‌كه در دعاي ويژه‌ي آن، مي‌خوانيم: «... و هذا شهر عظمته و كرمته و شرفته و فضلته علي‌الشهور...»؛ «و رمضان، ماهي است كه آن را بر ماه‌هاي ديگر، عظمت، كرامت و شرافت و فضيلت دادي.»
مسلمانان، اين ماه را ماه فرودآمدن قرآن، ماه بندگي و ماه آمرزش و رحمت الهي مي‌دانند و به علت قرارداشتن شب قدر در آن، ارزش بي‌شماري برايش قائل‌اند.
از اين رو، از دير باز، برگزاري مراسم مربوط به اين ماه و ممنوعيت‌هاي آن، در آينه‌ي اسناد نيز بازتاب داشته‌است. در ميان سندهاي موجود در آرشيو ملي ايران، اسناد فراوني هست كه موضوع آن‌ها را، نمونه‌هاي زير در بر مي‌گيرد: بخشنامه‌هاي مربوط به تغيير ساعات كار اداري و آموزشي در اين ماه، شليك توپ براي اعلام اوقات شرعي، برگزاري برنامه‌هاي سخنراني، صورت مخارج مجالس برپا شده در ماه رمضان، بخشنامه‌هاي مربوط به پاسداشت شعائر مذهبي در رمضان، جلوگيري از انجام كارهاي خلاف شرع در ماه رمضان، مشكلات مربوط به ندانمكاري سفارتخانه‌ها و شهروندانشان در باره‌ي قداست خاص اين ماه، آمد و شد در ماه مبارك به هنگام جنگ و حكومت نظامي و مجالس عزاداري اين ماه.
نمايشگاهي كه پيش رو داريد، گزيده‌اي از سندهاي موجود در آرشيو ملي ايران است كه با گوناگوني موضوع، براي آشكارساختن جايگاه و ارزش تاريخي اين ماه، گزينش‌شده و تقديم تمام ميهمانان ماه پربركت رمضان مي‌گردد.
اين سند تصويري ندارد