از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

 

نمایشگاه مجازی به مناسبت 24 اردیبهشت 1363، سالروز درگذشت حبیب یغمائی

حبيب يغمائي پژوهشگر ادبي، روزنامه­نگار و شاعر ايراني است كه در سال 1280ش. در روستاي خور مركز بخش جندق و بيابانك به دنيا آمد. تحصيل در دوران كودكي را در مكتب­خانه آغاز كرد و همزمان نزد پدر آموزش خود را ادامه داد. وي، تحصيلات دبيرستاني را در دامغان و شاهرود دنبال كرد و در سال 1300 رهسپار تهران گرديد و در مدرسة آليانس و دارالمعلمين عالي شاگرد استاداني چون علامه اقبال آشتياني و عبدالعظيم خان قريب شد.

همزمان با تحصيل در تهران عضو انجمن ادبي شد و با فرخي يزدي به همكاري پرداخت. در سال 1306 و به مدت دو سال رئيس فرهنگ دامغان و در سال 1314 مدير كل نگارش وزارت معارف و از اعضاي ناظر بر تدوين كتاب‌هاي درسي شد. از ديگر منصب­هاي اداري وي انتقال و عزیمت از کرمان به تهران براي تصدي پست بازرس وزارت فرهنگ و نيز رياست ادارة انطباعات بود.

از مهمترين كارهاي فرهنگي و از بزرگترين خدمات حبيب يغمائي به فرهنگ ايران مي­توان به انتشار سي ساله و بدون وقفة ماهنامة ادبي و فرهنگي يغما اشاره كرد كه در فاصلة سال­هاي 1327 تا 1357 صورت گرفت. اين ماهنامه، معرف فرهنگ و ادبيات ايران آن سال­هاست به طوريكه برخي از مجموعة سي سالة آن با عنوان دايره­المعارف اسلامي- ايراني و ادبي ياد مي­كنند.

حبيب يغمائي پس از سال‌ها خدمت فرهنگي و ادبي و تدريس در دارالمعلمين عالي، دارالفنون و دانشگاه تهران بازنشسته شد و دانشكدة ادبيات دانشگاه تهران به پاس خدمات ارزندة علمي و ادبي در سال 1355 دكتراي افتخاري زبان و ادبيات فارسي را به وي اهدا كرد.

حبيب يغمائي همزمان با تدريس پژوهش ادبي نيز انجام داد كه از آن ميان مي‌توان به آثار زير اشاره كرد:

جغرافیای جندق و بیابانک؛ علم قافیه؛ دخمه ارغون (مجموعه اشعار)؛ گلستان سعدی (تصحیح)؛ گرشاسب‌نامه، اسدی طوسی (تصحیح)؛ منتخب شاهنامه (تصحیح)؛ ترجمه تفسیر طبری (تصحیح)؛ قصص‌الانبیا، ابواسحاق نیشابوری (تصحیح)؛ نمونه نظم و نثر فارسی؛ فردوسی در شاهنامهغ غزلیات سعدی (تصحیح) و... .

شعر «روباه و زاغ» از معروف‌ترين و ماندگارترين اشعار وي در ذهن و خاطرة ايرانيان است كه در كتاب فارسي دوم ابتدايي درج شده است.

حبيب يغمائي در 24 ارديبهشت 1363 در تهران درگذشت و پيكر وي در زادگاهش خور و بيابانك آرام گرفت. به همين مناسبت، اداره‌كل خدمات آرشيوي(گروه ارتباطات آرشيوي) منتخب اسنادي مرتبط با وي شامل 15 عنوان با معرفي 25 برگ سند، آماده و تقديم علاقه­مندان كرده است.

 صفحه 1 از 2
Show full size image.
تعداد بازديد اين سند : 734