از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

 

نمایشگاه مجازی، به‌مناسبت 10 اسفند 1337، سالروز تصویب قانون تأسیس اداره‌کل هواشناسی

تأثير آب و هوا و عوامل جوي در دنياي امروزي از دو قرن پيش موردتوجه عمومي قرار گرفت و بسياري از كشورهاي پيشرفتة دنيا از همان زمان به تأسيس مراكزي براي بررسي آب و هوا و عوامل جوي اقدام كردند.

فعالیت‌های منظم هواشناسی در ايران، نخستين بار با اندازگیری عناصر جوی توسط سفارتخانه‌های انگلیس و روس در تهران و مناطق نفت‌خیز جنوب شروع شد. اما، اطلاعات بدست آمده فقط به بایگانی کشور‌های يادشده منتقل شده و به احتمال در برنامه‌های تحقیقاتی آن‌ها مورد استفاده ویژه قرار مي‌گرفت. در سال 1298ش. درس هواشناسی در برنامه درسی مدرسه «برزگران» منظور و توسط معلمان فرانسوی تدریس ‌و در همان محل اولین سکوی هواشناسی ساخته شد که دمای هوا و رطوبت نسبی و میزان بارندگی را اندازه‌گیری می‌كرد. این ایستگاه در سال 1308ش. کامل شد و اکثر عناصر جوی را دیده بانی می‌نمود.

از سال­ 1320ش. به بعد وزارت كشاورزي، بنگاه آبياري، نيروي هوايي و اداره­كل هواپيمايي كشوري هر كدام جداگانه و به فراخور نياز سازماني خود فعاليت­هاي هواشناسي را آغاز كردند. ولي با گذشت زمان نياز كشور به داشتن تشكيلاتي منسجم براي سنجش فعاليت­هاي هواشناسي، مقدمات تأسيس اداره­كل هواشناسي را در طي سال­هاي دهة سي فراهم كرد.

در همين راستا، مجلس با تصويب ماده واحده­اي در 10 اسفند 1337 زمينة ايجاد اداره­كل هواشناسي را زير نظر وزارت راه فراهم كرد. در اين ماده واحده، نظر به احتياج كشور و لزوم توسعه و تمركز فعاليت­هاي هواشناسي، تأسيس اداره­اي با نام اداره­كل هواشناسي در وزارت راه را مورد تأكيد قرار داده و ساير سازمان­هاي هواشناسي دواير دولتي را به اداره­كل تازه تأسيس منتقل كرد.

قانون ياد شده برپايي ايستگاه­هاي مختلف هواشناسي و تربيت كارمندان فني هواشناسي و تأسيس كلاس­هاي اختصاصي و استخدام فارغ­التحصيلان آن را از وظايف اداره­كل هواشناسي بيان كرده بود.

يك سال پس از تصويب قانون تشكيل اداره­كل هواشناسي، هواشناسی ایران به عنوان یک­صد و سومین عضو سازمان هواشناسی جهانی به عضویت این سازمان جهانی درآمد.
در سال 1353 و پس از تغيير نام وزارت راه به وزارت راه و ترابري هواشناسي ايران با نام سازمان هواشناسي كشوري به وزارت جنگ منتقل و رئيس سازمان از معاونت­هاي وزارت­خانه شد.

پس از انقلاب اسلامي، مجلس بار ديگر سازمان هواشناسي را از وزرات جنگ منتزع و به صورت سازماني واحد از وزارت راه و ترابري تبديل كرد.

در حال حاضر سازمان هواشناسي كشور زيرمجموعة وزارت راه و شهرسازي بوده و وظیفة اصلی آن تأمین اهداف ملی و بین المللی، حفاظت از جان و مال مردم در مقابل مخاطرات مرتبط با آب، هوا و اقلیم معرفي شده است.

10اسفند 1337، سالروز تصويب قانون تأسيس اداره­كل هواشناسي در ايران است. به همين مناسبت اداره­كل خدمات آرشيوي(گروه ارتباطات آرشيوي) منتخب اسناد مرتبط با هواشناسي ايران را در 21عنوان و 38 برگ انتخاب و در وبگاه سازمان به نمايش گذاشته است.

 صفحه 1 از 3
Show full size image.
تعداد بازديد اين سند : 537