از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

 

نمایشگاه مجازی به مناسبت 27 بهمن 1310، سالروز استقلال تلگرافخانه ایران

   واژه تلگراف مركب از دو كلمه يوناني «تله» دور، «گرافاين» نوشتن، به معني مجموعه وسايلي است برای بیان و دریافت مطالب از راه دور به کار می رود.

   نخستین تلاش‌ها برای اختراع چنین دستگاهی، در اروپا صورت گرفت، توسعه و تداوم تدریجی این فعالیت‌ها به اختراع وسایلی، از جمله تلگراف شیمیایی انجامید. سپس، سیم‌کشی نخستین خطوط تلگراف برقی در اروپا آغاز شد. پس از این، دستگاه گسترش جهانی یافت.

   در ايران نيز هم‌زمان با حكومت ناصرالدین‌شاه و آزمایش موفقیت‌آمیز تلگراف در اسفند 1236ش.، به همت اعتمادالسلطنه اولین خط تلگراف بین تهران و چمن سلطانیه (نزدیک زنجان) نصب و راه‌اندازی شد و دو سال بعد به سمت زنجان و تبریز و جلفا امتداد یافت و به شبکه تلگراف روسیه پیوست و روز به‌ روز توسعه یافت. گفتنی است، قبل از سال 1255ش. تلگراف زیر مجموعه وزارت علوم و پست زیر مجموعه وزارت وظایف و دارالشوری بود. درتاریخ 21 اسفند 1255 به دستور ناصرالدین‌شاه، علی قلی خان هدایت ملقب به مخبرالدوله به عنوان اولین وزیر تلگراف ایران منصوب شد و عملا وزارت ارتباطات تاسیس شد. در سال 1259ش. تغییراتی در ساختار اداری کشور به خصوص در اداره پست و چاپارخانه ها ایجاد شد و میرزا علیخان امین‌الدوله به عنوان اولین وزیر پست منصوب گردید. پس از آن در سال 1283ش. اولین امیتاز تلفن به بصیر‌الممالک واگذار شد و به این ترتیب تلفن نیز در تهران شروع بکار کرد. با توجه به تشابه وظایف اداره تلگراف و پست، در سال 1287ش. هر دو وزارت در هم ادغام و وزارت پست و تلگراف آغاز بکار کرد. در سال 1308ش. وزارت پست و تلگراف طی پیشنهادی به مجلس سهام شرکت تلفن وقت را خریداری و وزارت پست و تلگراف و تلفن شکل گرفت که میرزا قاسم خان صوراسرافیل به عنوان وزیر پست و تلگراف و تلفن منصوب شد.

   در 27 بهمن 1310 نيز امتياز تلگرافخانه ايران كه شركت تلگراف هند و اروپا از آن بهره‌برداری مي‌نمودند منحل شد و تلگرافخانه ايران استقلال يافت.

   در سال 1313ش. تمامی شرکت‌های تلفن موجود در سطح کشور در هم ادغام شدند و شرکتی واحد، به نام شرکت سهامی تلفن ایران و زیر نظر وزارت پست و تلگراف و تلفن بوجود آمد و فعالیت‌های ارتباطی- مخابراتی کشور به دو سازمان مستقل دولتی سپرده شد.

   به دلیل افزایش جمعیت شهرها و ضرورت ایجاد ارتباط بین نقاط دور و نزدیک، به موجب قانون تأسیس و اساسنامه شرکت مخابرات ایران مصوب خردادماه 1350ش.، شرکت سهامی تلفن ایران، منحل و تمامی دارایی‌ها و دیون و مطالبات و تأسیسات و کارکنان آن به شرکت جدیدالتأسيسي به نام «مخابرات» منتقل شد. پس از پيروزي شكوه‌مند انقلاب اسلامي، شركت مخابرات نقش بسزائی در دوران مقدس ايفاء نمود و از سوئي توسعه ارتباطات در مناطق محروم روستايي با سرعت صورت پذيرفت و پس از ابلاغ سیاست‌های اصلی 44 قانون اساسی، در سال 1388سهام شرکت مخابرات ایران در بورس واگذار و عملا این شرکت به یک شرکت خصوصی تبدیل شد.

   اداره‌كل خدمات آرشيوی (گروه ارتباطات آرشيوی) به مناسبت 27 بهمن 1310، سالروز استقلال تلگرافخانه ايران، نمايشگاهي مجازی در قالب 16 فهرست با معرفي19  برگ سند را در وبگاه سازمان به پژوهشگران و علاقه‌مندان تقديم مي‌كند.
 صفحه 1 از 2
Show full size image.
تعداد بازديد اين سند : 969