از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

 

نمایشگاه مجازی به مناسبت 16 دی، سالروز آغاز فعالیت «موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی»

«موسسه تحقیقات واكسن و سرم سازی رازی» با 92 سال فعالیت، از قدیمی­ترین و معتبرترین مراكز علمی و تحقیقاتی كشور به شمار می­رود كه واكسن­های پیشگیری از بیماری­های انسان و دام را تولید و عرضه می­كند.

مؤسسه در سال 1303ش. با تصویب مجلس شورای ملی با عنوان «موسسه دفع آفات نباتی و سرم­سازی» در وزارت فلاحت و فواید عامه جهت پژوهش بر روی راه­های مبارزه با بیماری طاعون تأسیس شد. هدف از تأسیس، بررسی روش­های شناسایی و یافتن راه­هایی برای پشگیری و مبارزه با بیماری­های دامی بود. مؤسسه ابتدا زیر نظر انستیتو پاستور قرار داشت اما به دلیل نیاز به محل مناسبی برای نگهداری حیوانات، از انستیتو پاستور منتزع شد. در اردیبهشت 1304ش. به زمینی كه در كرج برای مؤسسه اختصاص داده شده بود منتقل شد. در سال 1309ش. وزارت اقتصاد ملی جانشین وزارت فوائد عامه شد و مسئولان آن دامپزشك فرانسوی با نام دكترلویی دلپی كه تجربه زیادی را در مبارزه با بیماری طاعون گاوی در آفریقا كسب كرده بود، را برای مدیریت مؤسسه انتخاب كردند.

سه دوره مدیریتی می­توان برای موسسه در نظر گرفت: ابتدا، دوره حضور متخصصان خارجی از سال 1310 تا 1329ش. كه با مدیریت دكتردلپی همراه بود، آن گاه مدیریت متخصصان ایرانی در قبل از انقلاب، از 1330 تا 1357ش. و سپس دوران بعد از انقلاب، از 1357 تا كنون.

مركزیت «موسسه تحقیقات واكسن و سرم سازی رازی» در كرج واقع شده، ولی در حال حاضر دارای آزمایشگاه­های تشخیص بیماری­های دام در شهرهای اراك، مرند، مشهد، كرمان، شیراز و اهواز است. گفتنی است، مؤسسه به سازمان تحقیقات آموزش و ترویج كشاورزی تعلق دارد و در 4 بخش زیر به فعالیت می­پردازد كه عبارتند از:

1-تولید واكسن، پادگن و داروهای ضدانگلی ببرای مصرف در دامپزشكی؛

2-تولید واكسن، پادگن و سرم مصرف پزشكی؛

3-تشخیص و پژوهش برای شناسایی راه­های مبارزه با بیماری­ها دام و طیور و قابل انتقال بین انسان و حیوان؛

4- تحقیق برای بهبود كمی و كیفی فرآورده­های پزشكی و دامپزشكی؛

گفتنی است، مؤسسه رازی همواره در تلاش بوده تا با استفاده از متخصصان توانا و انجام تحقیقات به دانش فنی لازم دست یابد همین عامل موجب شده تا مؤسسه رازی به دلیل حجم تولید و تنوع محصولات و كارهای تحقیقاتی خود در بین كشورهای منطقه بی­نظیر و در جهان كم نظیر باشد. مؤسسه برای تبادل تجربه، اخذ مجوز و صادرات با سازمان­های بین­المللی نظیر سازمان بهداشت جهانی، سازمان دامپزشكی جهانی و سازمان خواروبار و كشاورزی ملل متحد همكاری می­كند.

16 دی، سالروز تأسیس«موسسه تحقیقات واكسن و سرم سازی رازی» است. به همین مناسبت اداره­كل خدمات آرشیوی (گروه ارتباطات آرشیوی) منتخب اسنادی مرتبط با مؤسسه یاد شده را در 19 عنوان و 53 برگ آماده و تقدیم علاقه­مندان كرده است.

 

 صفحه 1 از 4
Show full size image.
تعداد بازديد اين سند : 1104