از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

 

نمایشگاه" به مناسبت سوم آبان، سالروز افتتاح سد امیرکبیر "

سد اميركبير يا سد كرج، نخستين سد چند منظورة ايران است. موقعيت جغرافيايي سد در استان البرز و در 23 كيلومتري جاده كرج – چالوس در شمال شرقي كرج واقع شده است. اين سد از نوع بتني دو قوسي بوده و با ارتفاع 180 متر از پي بر روي رودخانة كرج ساخته شده است. طول تاج آن 390 متر، عرض تاج 85/7 متر و داراي 6 دريچة تخلية آب با گنجايش 1550 متر مكعب در ثانيه است.

   نخستين مطالعات براي ساخت سد در سال 1328 آغاز و بنگاه مستقل آبياري موظف به انجام تحقيقات و آماده­سازي مقدمات احداث شد. در نخستين اقدام براي ساخت سد و با هدف برنامه­ريزي و هماهنگي امور، تشكيلاتي با نام سازمان سد كرج تأسيس گرديد كه اساسنامة آن به تصويب مجلس شوراي ملي رسيد. سازمان ياد شده در سال 1336 به نمايندگي از سازمان برنامه، قرارداد نهايي ساخت را با شركت «موريس نودمن» منعقد كرد.

   سد اميركبير در سال 1340 تكميل و در سوم آبان همان سال مورد بهره­برداري قرار گرفت. هدف اوليه از ساخت سد، كنترل سيلاب­هاي بهاره و جلوگيري از خسارت­هاي ناشي از سيل، تأمين آب تهران، تهية آب مورد نياز زمين­هاي كشاورزي كرج و توليد انرژي برق - آبي براي جبران كمبود برق در ساعت­هاي اوج مصرف بود. ولي، بعدها به دليل داشتن جاذبه­هاي طبيعي استفاده­هاي گردشگري، تفريحي و ورزشي همراه با پرورش ماهي نيز به آن اضافه شد.

   با ساخت سد اميركبير چندين روستاي كرج به زير آب رفت و روستاي «واريان» نيز در آب محصور گشت  به طوريكه در حال حاضر قايق تنها ابزار برقراري ارتباط روستائيان با ديگر نقاط است.

   اداره­كل اطلاع­رساني و ارتباطات (گروه ارتباطات آرشيوي) گزيده­اي از اسناد مربوط به سد اميركبير را به مناسبت سوم آبان، سالروز افتتاح آن سد، شامل 13 عنوان با 31 برگ سند، در قالب نمايشگاه مجازي، آمادة نمايش در وبگاه سازمان كرده است.
 صفحه 1 از 3
Show full size image.
تعداد بازديد اين سند : 803