از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

 

نمایشگاه مجازی به مناسبت 27م خرداد، روز جهانی مقابله با بیابان‌زائی

بیابان‌زائی عبارت است از کاهش استعداد اراضی در اثر یک یا ترکیبی از فرآیندها از قبیل: فرسایش‌ بادی، فرسایش آبی، تخریب پوشش گیاهی، تخریب منابع آب، ماندابی شدن، شور شدن، قلیائی شدن خاک و … که توسط عوامل محیطی یا انسانی شدت می‌یابد. در حال حاضر بیابان‌زائی به عنوان یک معضل، گریبان‌گیر بسیاری از کشورهای جهان می‌باشد. این مشکل نه تنها در نواحی خشک و نیمه‌خشک بلکه در بخش‌هائی از مناطق نیمه مرطوب نیز دیده می‌شود. بیابان‌زائی مشتمل بر فرآیندهائي است که هم زائیده عوامل طبیعی بوده و هم به عملکرد نادرست انسان برمی‌گردد. در این میان عوامل انسانی در پدیدار شدن پدیدة بیابان‌زایی نقش اساسی و کلیدی داشته و موجب تسریع و افزایش سرعت بیابان‌زائی می‌شوند.

   دو سوم وسعت كشور ايران را مناطق گرم و خشك بياباني تشكيل مي‌دهد. کنترل پدیدة بیابان‌زائی در ايران با توجه به گستردگی مناطق تحت‌تاثیر، زيادي و پیچیدگی عوامل محیطی و انسانی بیابان‌زا نيازمند برنامه‌ای هدف‌مند، اساسي و درازمدت مي‌باشد. در اين زمينه، ايران به عنوان كشوري پيشرو مطرح است و تاكنون اقدام‌هاي مؤثري در اين زمينه انجام داده و تجارب ارزشمندي دارد. کاشت درختان و گیاهان مقاوم و متناسب با مناطق خشک همچون گیاهان شوره‌زی، پخش سیلاب و پخش آب، تعادل دام و مراتع برای حفاظت از پوشش گیاهی موجود، بهره‌گیری از روش‌های کارآ در انباشتن آب باران، احیاء شوره زارها و سوخت‌های جایگزین از جمله فعاليت‌هاي صورت گرفته است.

   گروه ارتباطات آرشيوي به مناسبت 27م خرداد، روز جهاني مقابله با بيابان‌زائي، نمايشگاهي مجازي شامل 6 فهرست و با معرفي 24 برگ سند را در وبگاه سازمان به پژوهشگران و علاقمندان تقديم مي‌كند.

 صفحه 1 از 2
Show full size image.
تعداد بازديد اين سند : 665