از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

 

نمایشگاه مجازی با عنوان «آتش سوزی در آمل»، به مناسبت 11 فروردین سالروز آن حادثه

شهرستان آمل يكي از شهرستان­هاي استان مازندران و يكي از مهم­ترين مراكز جمعيتي، فرهنگي، گردشگري و تاريخي ايران است. سابقة آن شهر به دوران پيش از اسلام برمي­گردد و نام آن به روايتي از نام يكي از اقوام ساكن در بخش جنوبي درياي مازندران گرفته شده است. فردوسي در شاهنامه 16 بار از آمل نام برده و بر اساس متون تاريخي اين شهر حداقل از دورة ساسانيان تا دورة مغول پايتخت مازندران بوده است.

   آمل در تاريخ خود حوادث متعددي را از سر گذرانده است كه يكي از آنان آتش ­سوزي گستردة شهر در سال 1296ش. بود كه خرابي و ويراني زيادي ايجاد و افراد بسياري را آواره و بي ­خانمان كرد. گزارش حاكم آمل نشان مي­دهد عصر روز شنبه يازدهم فروردين 1296 آتش ­سوزي مهيبي در شهر رخ داد. منشأ اين آتش ­سوزي دكان آهنگري بود. وزش شديد باد آتش را شعله‌ور ساخت و آن را به سمت بازار و خانه ­ها كشاند. اين آتش ­سوزي كه دو ساعت و نيم طول كشيد قدرت جلوگيري و توان مهار را از مردم سلب كرد و چهارصد و هفتاد باب از 500 باب مغازة بازار به آتش كشيده شد. آتش به محلات شهر نيز گسترش پيدا كرده و مساجد و كاروانسراهاي زيادي نيز از بين رفت و شماري از اهالي نيز جان باختند. گفته شده است از شش دانگ آمل فقط يك دانگ آن سالم ماند.

   به دنبال وقوع آتش ­سوزي بسياري از مردم تنگدست و تاجران و پيشه وران سرمايه ­هاي خود را از دست دادند و نامه ­هايي براي دريافت اعانه به هيئت دولت فرستادند. به دستور شاه كميسيون­هايي در تهران و شهرستان­ها براي جمع ­آوري كمك تشكيل و وزارت داخله دستور بررسي علت وقوع حادثه و برآورد ميزان خسارت­هاي وارده را صادر كرد.

   براي كمك به مصيبت ­زدگان آمل، در شهرستان­هاي مختلف كميسيون­هايي براي جمع­آوري كمك­هاي مالي و ارسال به وزارت داخله تشكيل شد. وزارت معارف و اوقاف نيز از مديران مدارس دخترانه خواست تا محصولات دستبافت دانش ­آموزان را براي فروش در مراسم خيريه به وزارت­خانه ارسال كنند تا درآمدهاي حاصل از فروش آن­ها به مردم آمل اختصاص داده شود. طرح­هايي نيز مانند افزايش يك شاهي هزينه ­هاي پست داخلي براي كمك به مردم ستمديده ارائه شد.

   اداره‌كل اطلاع‌رساني و ارنباطات (گروه ارتباطات آرشيوي)، به مناسبت 11م فروردين، سال­روز فاجعة آتش‌سوزي آمل نمايشگاهي مجازي با معرفي 15عنوان سند در قالب 16 برگ سند را در وبگاه سازمان به علاقه ­مندان و پژوهشگران تقديم مي­كند.

 صفحه 1 از 2
Show full size image.
تعداد بازديد اين سند : 1664