از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

 

نمایشگاه مجازی با عنوان «فاجعة بزرگ»، به مناسبت 2م فروردین سال¬روز حملة رژیم پهلوی به مدرسة فیضیه

به نوشتة منابع تاريخي، مدرسة آستانه در قرن ششم هجري ايجاد و در دورة صفوي تجديد بنا شد.  در ابتداي قرن سيزدهم مدرسة فيضيه جايگزين آن گرديد و در اوايل دورة قاجار بناي سابق خراب و ساختمان مدرسه گسترش يافت.

   گفته مي­شود به دليل آن­كه مدرسه محل تدريس و يا مسكن فيض كاشاني در زمان اقامت وي در قم بوده و خاندان فیض در دورة قاجار ریاست شرعی شهر قم را برعهده داشتند مردم آن را به نام مدرسة فيض مي­خواندند. چنانکه در مقدمه دیوان فیض چنین نوشته‎اند: «... مدرسه فیضیه قم نیز بنام او بنیاد شده و سال­هاست که از مراکز علمی عالم تشیع است و وی نیز روزگاری در این دانشگاه اسلامی به تدریس و تعلیم علوم عقلی و نقلی اشتغال داشته است.»

   پس از شهريور 1320 و خروج رضاخان از كشور، فیضیه كانون اعتراض­هاي سياسي عليه رژيم پهلوي شد و بزرگاني مانند نواب صفوي و عبدالحسين واحدي با حضور در مدرسه و ارائة سخنراني­هاي افشاگرانه، مردم را به مبارزه با رژيم دعوت مي­كردند. اما اوج حركت­هاي ضد رژيم فيضيه به سال­هاي بعد از 1340 باز مي­گردد. پس از مخالفت با رفراندوم انقلاب سفيد، امام­خميني(ره) عيد نوروز را عزاي عمومي اعلام كردند. امام با اين حركت در پي آن بودند تا با استفاده از هر موقعيتي با افشاي ماهيت رژيم، علما و مردم را به صحنة مبارزه دعوت و فرصت سركوبي نهضت را از رژيم بگيرند.

   رژيم كه گمان نمي­كرد با چنين مواضعي روبرو شود، درصدد برآمد با ايجاد رعب و وحشت روحانيت و مراجع را وادار به سكوت نمايد. به همين دليل عصر روز دوم فروردين مصادف با سالگرد شهادت امام­جعفر صادق(ع) به مجلس سوگواري كه از سوي آيت­ الله گلپايگاني در مدرسة فيضيه برگزار شده بود حمله كرد كه به كشته و زخمي شدن طلاب منجر گرديد. مأموران ساواك تا ساعت 7 بعدازظهر به جنايات خود ادامه دادند و با به آتش كشيدن كتاب و لوازم طلاب در صحن مدرسه محل را ترك كردند. رژيم همزمان با هجوم به فيضيه، با حمله به مدرسة طالبية تبريز ده­ها تن از طلاب را مضروب و مجروح كرد.

   شاه گمان مي­كرد با چنين حركاتي روحانيت صحنه را ترك و به انزوا كشيده خواهد شد. در حالي­كه با انتشار خبر حمله، موج خشم و انزجار نسبت به حكومت در ميان مردم شهرهاي مختلف به وجود آمد و بي­اعتمادي نسبت به رژيم و محبوبيت روحانيت در نزد مردم افزايش يافت.

   پس از آن حمله، نام فيضيه و امام­خميني(ره) با يكديگر عجين و زمينه براي قيام 15 خرداد فراهم شد. گروه ارتباطات آرشيوي به مناسبت دوم فروردين سال­روز حملة رژيم به مدرسة فيضيه، نمايشگاهي با معرفي 12 عنوان در قالب 12 برگ سند را به پژوهشگران و علاقه­مندان تقديم مي­كند. 

Show full size image.
تعداد بازديد اين سند : 1046