از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

 

نمایشگاه مجازی اسناد دفاع مقدس (4)، به مناسبت 24 اسفند، سالروز عملیات والفجر10

عمليات والفجر ۱۰، در منطقه عمومي نوسود ايران و حلبچة عراق با رمز يا رسول الله (ص) در تاريخ 24/12/1366 آغاز گرديد و بعد از 6 روز نبرد به پايان رسيد. انتخاب آن منطقه با پيش‌بيني تصرف اهداف تعيين شده صورت پذيرفت تا ارتش عراق را وادار نمايد با اعزام گسترده نيروهاي احتياط خود به حلبچه، زمينه براي انهدام ماشين جنگي عراق در اين منطقه نيز آماده شود ولي از آنجا كه عراقي‌ها براي منطقه جنوب نبردهاي گسترده‌اي را در آغاز سال ۱۳۶۷ پيش بيني كرده بودند. لذا، در اين منطقه به نيروهاي موجود اكتفا كرده و براي متوقف نمودن نيروهاي ايراني متوسل به حملات گسترده هوايي شدند با توجه به كم اثر بودن حملات هوايي سرانجام در اواسط روز 26/12/1366 در حاليكه مردم حلبچه گروه گروه به طرف مرزهاي ايران در حركت بودند منطقه مورد هجوم هواپيماهاي عراق با پرتاب گسترده بمب‌هاي شيميايي قرار گرفت و ۵۰۰۰ نفر از كردهاي عراقي با اين حمله شهيد شدند و شهر حلبچه به يك شهر مرده تبديل گرديد. اين اقدام عراق هيچ واكنش مناسب بشر دوستانه و موثري را از كشورها و سازمان‌هاي بين‌المللي به دنبال نداشت.

 نتايج عمليات:

-۱۲۰۰ كيلومتر از خاك ايران و عراق آزاد شد؛

-۵۴۴۰ نفر از عراقي ها به اسارت درآمدند و بيش از ۱۰۰۰۰ نفر كشته و مجروح شدند؛

-۲۷۰ دستگاه تانك و نفربر منهدم گرديد و بيش از ۹۰ دستگاه به غنيمت گرفته شد؛

-يكصد و پانزده قبضه انواع توپ به غنيمت گرفته شد و تعداد ۷۳ عراده به همراه ۱۰ فروند هواپيما و يك فروند بالگرد منهدم گرديد؛

اداره‌كل اطلاع‌رساني و ارتباطات (گروه ارتباطات آرشيوي)، به مناسبت 24 اسفند، سالروز عمليات والفجر 10، اسنادي شامل 18 عنوان در قالب 3 برگ سند و 15 قطعه عكس در اين زمينه برگزيده است كه به صورت مجازي در وبگاه سازمان تقديم علاقمندان مي‌كند.

 صفحه 1 از 2
Show full size image.
تعداد بازديد اين سند : 1291