از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

 

نمایشگاه مجازی اسناد دفاع مقدس (3)، به مناسبت 20 بهمن، سالروز عملیات والفجر8

دستور عملیات والفجر 8 در ساعت 22:10 تاریخ 20/11/1364 توسط فرمانده کل سپاه با قرائت رمز عملیات به این شرح، صادر شد:

«بسم الله الرحمن الرحیم. لا حول و لا قوة الا بالله العلی العظیم. قاتلوهم حتی لا تکون فتنه. یا فاطمةالزهرا، یا فاطمةالزهرا، یا فاطمةالزهرا.»

آنگاه، یگان‌های نیروی زمینی سپاه با پشتیبانی آتش طرح‌ریزی شده، تهاجم خود را در محورهای مورد نظر آغاز و مبادرت به شکستن خط کردند.

گسترش وضعیت و تأمین هدف‌های عملیات در همان شب اول چنان غیر منتظره بود که نیروهای پشتیبان که می‌بایستی برای تأمین مراحل بعدی در صبح یا شب دوم عملیات به کار گرفته می‌شدند، در ساعت 12 همان شب وارد منطقه شدند. پس از پاک‌سازی خط اول، در ادامه کار، دو مساله عمده در پیش رو قرار داشت. یکی دور زدن و محاصره شهر و ديگر حضور در محور ساحلی واقع در جناح شمالی. حضور در محور یادشده، نقش موثری را در مقابله با پاتک‌های دشمن و نیز تثبیت و تأمین سرپل اولیه داشت؛ لذا دو لشکر پرتوان و قدرتمند سپاه که مأموریت دستیابی به اهداف فوق را داشتند، به منظور پاک‌سازی و الحاق خط اول، تلاش خود را شروع کردند. آن‌ها، پس از درهم شکستن مقاومت‌های ضعیف دشمن، براي تصرف شهر فاو، آماده شدند.

در جنوب شهر فاو نیز، یکی از یگان‌ها با طی نمودن مسافت زیادی در عمق، به صورتی باور نکردنی خود را به «خور عبدالله» رساند و شهر فاو از شمال و جنوب به محاصره درآمد.

پاکسازی جنوب شهر فاو و باقی مانده نیروهای پراکنده و غیر منسجم دشمن، که در منطقه به صورت سرگردان حضور داشتند دنبال شد. با حضور پرقدرت نیروها پس از محاصره شهر فاو در محور ساحلی و نیز دستیابی به «خور عبدالله» در جنوب فاو، پاکسازی عناصر باقی مانده دشمن در «راس البیشه» آغاز گرديد. در نتیجه یگان مأمور به تصرف شهر فاو، پس از رفع موانع و مقابله با مقاومت‌های پراکنده دشمن، توانست با نابودي مقر تیپ 111 و به اسارت گرفتن فرماندة آن، شهر فاو را به صورت کامل پاکسازی کند. در نتیجه تا پایان روز اول، رزمندگان اسلام موفق به تصرف شهر فاو و پاکسازی کامل منطقه و حضور در شمال فاو(محور ساحلی) شدند و بدین ترتیب مراحل اول عملیات انجام شد.

دشمن در شرایطی که جمهوری اسلامی را فاقد توانایی و قابلیت اجرای عملیات عبور از رودخانه ارزیابی می‌کرد، پس از مواجهه با حضور قدرتمندانه نیروهای اسلام در شهر فاو و بعد از گذشت سه روز از شروع عملیات، به تدریج نسبت به ابعاد عملیات فاو هوشیار شده و لشکر گارد را وارد منطقه کرد. شتاب زدگی و عدم توجیه کامل نسبت به منطقه، موجب گردید که نیروهای لشکر گارد سوار برخودرو و در حال حرکت به سمت منطقه درگیری، در محاصره افتاده و به هلاکت برسند. از این زمان بود که نبرد سنگین به مدت 75 روز ادامه پیدا کرد.

 حضور نظامی ایران در فاو، نشانگر بی‌ثباتی حکومت بغداد و ضعف و ناتوانی ارتش عراق بود.

دشمن پس از ناتوانی در باز پس گیری یک باره فاو، شیوة پیشروی لاک پشتی را آغاز کرد تا شايد بتواند قسمت‌های محدودتری را تصرف کند. و خط تبلیغاتی رسانه‌های جهانی هم در تحرکات نظامی دشمن بی تاثیر نبود، چنانچه نشریه واشنگتن پست طی گزارشی نوشت:

«عراق نمی‌تواند اجازه دهد ایرانی‌ها در این شهر باقی بمانند، زیرا این مسأله به احتمال قوی عواقبی تضعیف کننده از نظر روحی و سیاسی در داخل عراق و نیز در کشورهای همسایه خواهد داشت... تصرف شبه جزیره فاو توسط نیروهای ایران و غافلگیری عراقی‌ها، به طوری که هنوز هم موفق به بیرون راندن سربازان ایرانی از منطقه نشده اند، بغداد را سخت سرافکنده کرده است.»

رادیو بی بی سی نیز طی تفسیری اظهار داشت:

«ایران به خوبی در زمین از عهده نیروها برآمد و تصرف این همه اراضی عراق، ضربه ای تحقیر آمیز به عراق وارد کرده است.»

گروه ارتباطات آرشيوي به مناسبت 24 بهمن سالروز عمليات والفجر 8، اسنادي شامل 22عنوان در قالب 10 برگ سند و 15 قطعه عكس را برگزيده است كه به صورت مجازي در وبگاه سازمان تقديم علاقه‌مندان حوزة سند مي‌شود.

 

 صفحه 1 از 2
Show full size image.
تعداد بازديد اين سند : 1533