از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

 

نمایشگاه مجازی«دانشمند خود ساخته»، به مناسبت 4 بهمن، سال‌روز تولد استاد احمد بیرشک

   استاد احمد بيرشك، رياضي­دان، محقق و مترجم برجستة كشور، در روز جمعه 4م بهمن 1285ش. برابر با عيد قربان 1324ق. در تهران و در خانواده­اي همداني­الاصل به دنيا آمد. نياكان وي بازرگان بوده و در همدان و خرم­ آباد فعاليت اقتصادي داشتند. پدرش، محمد بيرشك، پس از مهاجرت به تهران در گمرك استخدام شد و با توجه به كار خود همواره از شهري به شهر ديگر نقل مكان مي­كرد. از همين رو، احمد نتوانست تحصيلات متعارف مدرسه­ اي را بگذراند. آموزش­ ابتدايي، خواندن كتاب گلستان سعدي و زبان فرانسه را نزد پدر آموخت و براي جبران آموزش­هاي دبستان و رسيدن به تحصيل دانش و مطالعه، روش خودآموزي را در پيش گرفت و به تعبير خود «خودش معلم خودش شد».

   در سال 1296ش.، براي نخستين بار در كلاس چهارم دبستان حاضر و سه ماه بعد به تشخيص يكي از معلمان به كلاس پنجم منتقل شد. هر چند اين دوره بيش از 8 ماه به طول نينجاميد و دوباره مدرسه را ترك گفت. با اين حال بعدها توانست 54 عنوان كتاب درسي در شاخه­هاي مختلف رياضي، جبر، هندسه، مثلثات و ... تأليف كند. وي، 43 سال براي دانش­ آموزان كتاب درسي نوشت. بنابراين، همة دانش ­آموزاني ايران در فاصلة سال­هاي 1315 تا 1358ش. با كتاب­هاي استاد بيرشك رياضي ياد گرفته­اند. استاد بيرشك، نزديك به دو دهه در دانشگاه درس مناظر و مرايا را تدريس كرد و در اين مدت چندين كتاب در زمينة هندسه و رسم براي دانشجويان نوشت.

   در سال 1314ش.، نخستين كتاب ترجمه شدة وي با عنوان «مردي كه طلا مي­سازد» از زبان فرانسه چاپ شد و يك سال بعد نخستين كتاب درسي هندسه را منتشر و روانة بازار كرد. احمد بيرشك، پس از استقلال دانشگاه تهران از سوي دكتر سياسي رئيس كارگزيني دانشگاه شد و با آغاز رياست دكتر اقبال از كار اداري انصراف و به تدريس پرداخت. مدتي در سمت معاون وزير مشغول شد و سپس با استعفا از مقام معاونت و بازنشستگي فعاليت خود را صرف امور آموزشي كرد.

   استاد بيرشك، علاوه بر تأليف و تدريس، در عرصه ­هاي علمي و فرهنگي نيز كارنامة درخشاني دارد كه از آن جمله مي­توان به مواردي مانند تأسيس گروه فرهنگي هدف در تهران و راه ­اندازي و ادارة چند مدرسه و دبيرستان براي تربيت نسل علمي جوان، همكاري با دانشنامة ايران و اسلام، سرويراستاري زندگي­نامة علمي دانشوران، تلاش براي تأسيس بنياد دانشنامة بزرگ فارسي و .... اشاره كرد.

   يكي ديگر از تلاش­هاي بي­نظير استاد احمد بيرشك، تدوين گاهنامة تطبيقي سه گانه بود. با اين اقدام، گاه ­شماري ايراني شهرت جهاني يافت. «راين گولد» تقويم­شناس برجستة آمريكايي در كتاب «محاسبات تقويمي» خود با عنوان بي نهايت دقيق از اين گاه­ شماري - كه 830 بار از تقويم مسيحي دقيق­تر است- ياد كرده است.

   استاد احمد بيرشك به دليل فعاليت­هاي مستمر فرهنگي و علمي چندين بار جايزة كتاب سال و جايزة بهترين ترجمة سال را دريافت كرد و در سال 1377ش. به عنوان استاد نمونه موفق به دريافت لوح تقدير از رئيس جمهور شد. وي، پس از سال­ها مجاهدت علمي و تلاش براي فرهنگ ايراني در فروردين 1381ش. و در سن 96 سالگي چهره در نقاب خاك كشيد. 

   چهارم بهمن، سال­روز به دنيا آمدن اين دانشمند ايراني است به همين مناسبت گروه ارتباطات آرشيوي، منتخبي از اسناد با موضوع اين انديشمند ايراني را در 8 عنوان و در قالب 8 برگ سند آماده و تقديم علاقه­مندان آرشيو كرده است.

 

 

Show full size image.
تعداد بازديد اين سند : 1703