از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

 

نمایشگاه مجازی «پدر طب کودکان» به مناسبت یکم بهمن، سال روز درگذشت دکترمحمد قریب

دكتر محمد قريب، پدر طب كودكان و بنيانگذار مركز طبي كودكان در سال 1288ش. در تهران به دنيا آمد. تحصيلات اولية را در دبستان سيروس و متوسطه را دارالفنون گذراند. در سال 1306ش.، براي تحصيل در رشتة پزشكي عازم فرانسه شد. تحصيلات خود را از شهر «رن» آغاز كرد و در پايان سال اول جايزة لابراتوار تشريح دانشكدة پزشكي دست يافت. وي، نخستين ايراني بود كه توانست دورة ويژة پزشكي را در پاريس با موفقيت طي كند. در سال 1316ش. از رسالة دكتراي خود با عنوان «وقفه ­هاي تنفسي شيرخواران»، دفاع كرد و توانست رتبة بسيار خوب ديپلم پزشكي پاريس را كسب كند.

   دكتر قريب در سال 1317ش. به كشور بازگشت و پس از پايان دورة سربازي، در دانشكدة پزشكي، نخستين استاد كرسي بيماري­هاي كودكان شد و پزشكان بسياري را نيز تربيت كرد. هدف وي، آموزش و تربيت نيروي متخصص از پزشكان اطفال بود. وي را به حق مي­توان پدر پزشكي كودكان ايران ناميد چرا كه بسياري از پزشكان اطفال ايران از شاگردان دكتر قريب بودند. وي، همواره به دانشجويانش سفارش مي­كرد كودكان بيمار را همانند فرزندان خود در نظر گرفته و در معالجة آنان كوشا باشند.

   دكتر قريب در كنار آموزش، معالجة بيماران را نيز انجام مي ­داد. مطب وي در كنار خانه ­اش هر روز عصر پذيراي بيماراني بود كه برخي از آنان توانايي مالي چنداني نداشتند اما دكتر با روي گشاده آنان را معالجه و گاه به جاي دريافت حق ­الزحمه، داروي رايگان و موادغذايي، شيرخشك و پول نيز به خانوادة بيماران خود مي­داد. حق ويزيت وي، با وجود حسن شهرت و مهارت در پزشكي از بسياري از شاگردانش كمتر بود.

   دكتر قريب، در طول عمر كاري خود خدمات بزرگي به جامعة پزشكي ايران كرد. پايه­ گذاري مركز انتقال خون و نخستين تعويض خون و بيان كاربرد و چگونگي استفاده از آنتي ­بيوتيك، از جمله خدمات مؤثر وي بود. علاوه بر فعاليت­ هاي ياد شده، «انجمن اطباء اطفال» را بنيان نهاد. نقطة آغاز آن انجمن جلسه­ هاي ماهانة شاگردان و دوستان دكتر در درمانگاه خواجه نوري بود.

دكتر قريب، تركيبي از علم و دين بود و با وجود اينكه مرتبة والايي در رشتة تخصصي خود داشت از ويژگي­ هاي برجستة اخلاقي برخوردار بود كه وي را از ديگران برتر مي­كرد. وي، انساني دين­دار و خداشناس بود و در كلاس ­هاي آموزشي علاوه بر علم به شاگردان درس اخلاق نيز مي­داد. دكترقريب همزمان با فعاليت ­هاي علمي در جريان­ هاي سياسي و اجتماعي نيز شركت داشت و از عملكرد رژيم پهلوي انتقاد مي­كرد. فعاليت­ هاي سياسي وي پس از كودتاي 28 مرداد 1332ش. و به دنبال امضاي بيانيه عليه رژيم به اخراج از دانشگاه منجر شد.

   دكتر قريب، در سال 1351ش. به بيماري «هماچوري» مبتلا شد و اقدامات درماني در ايران و آمريكا مؤثر واقع نشد و سرانجام در روز سه شنبه اول بهمن 1353ش. در بيمارستان محل خدمت خود درگذشت. پيكر وي، پس از قرائت نماز توسط آيت ­الله مرعشي نجفي، در قم به خاك سپرده شد. به همين مناسبت، گروه ارتباطات آرشيوي اسنادي در اين زمينه، شامل 9 عنوان و در قالب 17 برگ را آماده نموده است كه به صورت مجازي در وبگاه سازمان تقديم علا­قه‌مندان به سند مي‌شود.

 

 

 

 صفحه 1 از 2
Show full size image.
تعداد بازديد اين سند : 2181