از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

 

نمایشگاه مجازی اسناد دفاع مقدس (2)، به مناسبت 19 دی‌ماه، سالروزعملیات کربلای 5

كربلاي 5، يكي از مهمترين و پر افتخارترين عمليات‌هاي دفاع مقدس است كه در 19 ديماه 1365 با رمز مبارك‌ «يازهرا(س)»، در منطقة شلمچه‌ و شرق بصره‌ آغاز گرديد. شلمچه به لحاظ اهميت سياسي و نظامي، به عنوان يکي از معابر رهياب شهر بصره، همواره در زمرة اهداف قواي نظامي جمهوري اسلامي ايران قرار داشت زيرا در صورت تسلط بر آن منطقه، جمهوري اسلامي ايران مي‌توانست برتري خود را در جنگ به اثبات برساند.

   در آن عمليات، قرارگاه خاتم الانبياء (ص) به عنوان قرارگاه مرکزي عمليات، انتخاب شد و قرارگاه‌هاي کربلا، نجف و قدس هدايت نيروها را بر عهده داشتند. در جريان عمليات، قرارگاه عملياتي نوح نيز به نيروهاي عمل کننده اضافه گرديد. كربلاي 5‌، به‌ لحاظ‌ رشادت‌ و مقاومت‌ وصف ناپذير نيروهاي ايران در شرايط بس دشوار از يك سو و پيچيدگي‌ دژهاي‌ مستحكم‌ دشمن از سوي ديگر، يكي‌ از بزرگترين و مهمترين‌ نبردهاي‌ تمام‌ دوران‌ جنگ‌ تحميلي‌ محسوب‌ مي‌شود.

در عمليات مزبور بيش‌ از80 فروند هواپيما،700 دستگاه‌ تانك‌ و نفربر،250 قبضه‌ توپ‌ صحرايي‌ و ضدهوايي، صدها قبضه‌ انواع‌ ادوات‌ نيمه‌ سنگين،1500 دستگاه‌ خودرو و مقدار زيادي‌ سلاح‌ سبك‌ و مهمات‌ دشمن‌ منهدم‌ شد. همچنين‌، ‌81 تيپ‌ و گردان‌ مستقل‌ دشمن‌ منهدم‌ و34 تيپ‌ و گردان‌ نيز آسيب‌ كلي‌ ديد. تعداد كشته‌ و زخمي‌هاي دشمن بالغ‌ بر74000تن‌ بود و 2650 نفر اسير گرفته شد. علاوه‌ بر آن‌220 دستگاه‌ تانك‌ و نفربر،500 دستگاه‌ خودرو،85 قبضه‌ انواع‌ توپ، هزاران‌ قبضه‌ سلاح‌هاي‌ سبك‌ و سنگين‌ و مقدار زيادي‌ مهمات‌ نيز به‌ غنيمت‌ نيروهاي‌ خودي‌ درآمد.

 عمليات كربلاي 5، نتايج مهم و راهبردي در پي داشت. عبور از موانع نفوذ ناپذير دشمن در شرق بصره و حضور در حومة شهر به گونه‌اي اهميت داشت كه موجب شد موقعيت سياسي و نظامي عراق تضعيف و اوضاع جبهه‌هاي نبرد به سود قواي نظامي ايران تثبيت گرديد. افزون بر اين، تلاش‌هاي بين‌المللي براي پايان دادن به جنگ افزايش يافت و به تصويب قطع نامة 598،- که براي اولين بار تا حدودي نظريات جمهوري اسلامي ايران در آن لحاظ شده بود- در شوراي امنيت سازمان ملل انجاميد. همچنين، حضور گسترده نظامي امريکا و متحدين او در خليج فارس را به دليل هراس از پيشروي‌هاي نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران در پي داشت.

گروه ارتباطات آرشيوي به مناسبت 19 دي‌ماه سالروز عمليات كربلاي 5، نمايشگاهي مجازي شامل 10 عنوان و در قالب 14 برگ سند و 1 قطعه عكس آماده كرده است، كه در وبگاه سازمان تقديم علاقمندان مي‌نمايد.

Show full size image.
تعداد بازديد اين سند : 1943