از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

 

نمایشگاه مجازی «وقف‌نامه‌های عاشورایی»، به مناسبت 29م آذر، روز وقف

وقف در لغت به معنای ایستادن یا به حالت ایستاده ماندن و آرام گرفتن است و در اصطلاح فقهی، عقدی است که ثمرۀ آن حبس کردن اصل، و رها کردن منفعت آن است.
به عبارت دیگر؛ « حبس کردن چیزی از طرف مالکش به وجهی از وجوه، به نحوی که فروش آن ممنوع باشد، به ارث منتقل نگردد، قابل هبه نباشد، فروخته نشود و به رهن و اجاره و عاریت و از این قبیل داده نشود و صرف کردن آن مال در جهتی که واقف تعیین کرده است.
در قرآن مجید آیه‌ای که بر وقف و احکام فقهی آن صراحت داشته باشد وجود ندارد، ولی می‌توان به آیات مربوط به احسان و انفاق، قرض الحسنه، تعاون، و صدقه به جواز، استدلال کرد؛ از جمله آیاتی که به طور عموم بر انجام امور خير و تشویق و تحریض آنها دلالت دارد، آیه ۹۲ از سورة آل عمران است که می‌فرماید: «لَن تَنَالُواْ الْبِرَّ حَتَّى تُنفِقُواْ مِمَّا تُحِبُّونَ و مَا تُنفِقُواْ مِن شَيْءٍ فَإِنَّ اللّهَ بِهِ عَلِيمٌ »، هرگز به نيكوكارى نخواهيد رسيد تا از آنچه دوست داريد انفاق كنيد و از هر چه انفاق كنيد قطعا خدا بدان داناست.

در ايران وقف از قدمتي كهن برخوردار است و واقفان ايراني در اين زمينه  فعاليت و خدمات گسترده‌اي داشته‌اند. از جمله اقدام‌هاي آن‌ها، اختصاص وقف براي امور ديني، علمي، تهية غذا و اطعام، امور انساني و عام المنفعه، و غيره ...مي‌باشد.

از ميان موقوفات اختصاص يافته براي امور ديني، اهتمام به برگزاري مراسم عزاداري سيدالشهدا (ع) داراي ارزش و اهميتي ويژه است. در اين زمينه، اسناد ارزشمندي برجاي مانده كه گوياي عشق و ارادت واقفان به ائمة اطهار به ويژه سيد و سالار شهيدان حضرت اباعبدالله الحسين (ع) مي‌باشد.

گروه ارتباطات آرشيوي ضمن گراميداشت اين روز، اسنادي را در ارتباط با اين موضوع آماده نموده است كه با عنوان«وقف‌نامه‌هاي عاشورايي»، به صورت مجازي در وبگاه سازمان تقديم علاقه‌مندان مي‌نمايد. در اين نمايشگاه، تعداد 11 عنوان و20 برگ سند معرفي مي‌گردد.


 صفحه 1 از 2
Show full size image.
تعداد بازديد اين سند : 1243