از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

 

نمایشگاه مجازی به مناسبت 12م آذر 1352، سالروز تصویب قانون «ثبت آثار ملی»؛
آثار ملی ایران، مجموعه‌ای از آثار تاریخی است که به موجب قانون حفظ آثار ملی مصوبه 12 آبان ۱۳۰۹ مجلس شورا، به طور رسمی ثبت شده‌اند .طبق آن قانون «کلیة آثار صنعتی و ابنیه و اماکنی که تا اختتام دورة سلسلة زندیه در مملکت ایران احداث شده، اعم از منقول و غیرمنقول، با رعایت مادة سه این قانون، می‌توان جزء آثار ملی ایران محسوب داشت و در تحت حفاظت و نظارت دولت مي‌باشد». گفتني است كه، بر اساس آن قانون تمام آثار اقوامی که تا پايان دورة زندیه در خاک ایران زندگانی کرده‌اند، عتیقه نامیده می‌شود.
در ۲۸ آبان سال ۱۳11، نظامنامة اصلاح شدة قانون دوازدهم آبان 1309 به تصویب رسید که طبق آن آثار ملی دوران قاجار در این فهرست جایی نداشتند.
بنابراين، تا سال ١٣٥٢ كه «قانون ثبت آثار ملي» به تصويب رسيد تنها آثاري كه تا پايان حكومت سلسلة زنديه به وجود آمده بود در رديف آثار ملي ايران شناخته مي‌شد كه عملاً موجب شده بود بسياري از آثار ساخته شده پس از اين تاريخ با وجود اهميت فرهنگي و تاريخي، مورد حمايت دولت قرار نگيرد. با تصويب «قانون ثبت آثار ملي»، به وزارت فرهنگ اجازه داده ‌شد علاوه بر آثار مشمول قانون حفظ آثار ملی مصوب آبان ماه 1309، آثار غیر منقولی را که از نظر‌تاریخی یا شئون ملی داراي اهمیت باشد، صرف نظر از تاریخ ایجاد یا پیدایش آن با تصویب شورای عالی فرهنگ و هنر، در شمار آثار ملی به ثبت برساند. ‌قانون فوق مشتمل بر یک ماده پس از تصویب مجلس شورای ملی در جلسه روز دوشنبه دوازدهم آذر ماه یک‌هزار و سیصد و پنجاه و دوشمسی به تصویب مجلس سنا رسید.
گفتني است كه، تا پایان دورة پهلوی، ۱۶۳۳ اثر در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید که آخرین مورد ثبت شده در مورخ6/6/ ۱۳۵۷ به نام «تپة نادری»، در شهر اردبیل بوده است.
گروه ارتباطات آرشيوي ضمن گراميداشت اين روز، اسنادي را در ارتباط با اين موضوع آماده نموده است كه به صورت مجازي در وبگاه سازمان، تقديم علاقه‌مندان مي‌نمايد. در اين نمايشگاه، تعداد 20 عنوان و 30 برگ سند معرفي مي‌گردد.
 صفحه 1 از 3
Show full size image.
تعداد بازديد اين سند : 1341