از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

 

نمایشگاه مجازی به مناسبت 23م مرداد، «روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه‌ای»

«ورزش‌ زورخانه‌اي» نام ديگر ورزش باستاني ايرانيان مي‌باشد كه علاوه بر ورزش زورخانه‌اي، كشتي پهلواني نيز در آن‌ جا داشت و از اين رو «ورزش پهلواني» نيز نام دارد و «زورخانه» جائي‌ست كه در آن، اين ورزش باستاني با اسباب، بي‌اسباب و با آداب و رسوم مربوط انجام مي‌شود. ورزش زورخانه‌اي در محدودة تاريخي و فرهنگي ايران -از گذشته‌هاي دور- رواج داشته است و به عنوان قديمي‌ترين ورزش بدن‌سازي جهان، معرفي شده و هم‌ اكنون نيز به ثبت جهاني رسيده است.

ورزش زورخانه‌اي، آداب و سنتي خاص دارد كه با پيروي از پهلوانان و دلاوران افسانه‌اي دورۀ باستان و تأسي از پيشواي نخستين شيعيان «حضرت علي (ع)»، به خلق و خوي مردانگي، مروت، فروتني، از خود گذشتگي، كمك به تنگدستان و جوانمردي، مي‌پردازد. اين خصايل نيكو، در قالب شعرها و داستان‌هائي به صورت آهنگين و به همراهي «ضرب زورخانه»، براي برانگيختن ورزشكاران در هنگام ورزش، از سوي «مرشد» خوانده مي‌شود.

همچنين، اين ورزش باستاني، در بين ورزشكاران به احترام و ادب معروف است و با اصول زيادي همراه مي‌باشد. به طور مثال تمامي حركت‌ها با اجازه از سادات و پيش كسوتان زورخانه- كه به رخصت گرفتن معروف است- انجام مي‌شود و شعار آن، پرورش روح و جسم مي‌باشد.

اگر چه امروز اين ورزش باستاني داراي رونق كم‌تري مي‌باشد، اما هنوز هم براي كساني كه در گودهاي زورخانه پير شده‌اند، خاطره‌انگيز است و ورزشكاران علاقمند به اين رشتة ورزشي، پيوسته به فعاليت خود ادامه مي‌دهند.

اداره‌كل اطلاع‌ رساني و ارتباطات – گروه ارتباطات آرشيوي- به مناسبت 23م مرداد «روز فرهنگ پهلواني و ورزش زورخانه‌اي»، نمايشگاهي از اسناد مرتبط با اين موضوع را تقديم علاقه‌مندان مي‌نمايد.

 

 صفحه 1 از 2
Show full size image.
تعداد بازديد اين سند : 921