از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

 

نمایشگاه مجازی 17م مرداد به مناسبت درگذشت آیت الله محمدهادی حسینی میلانی
حضرت آيت الله العظمي حاج سيدمحمدهادي حسيني ميلاني، فرزند آيت الله حاج سيدجعفر حسيني ميلاني، از علماي بزرگ و از مراجع تقليد معاصر، در هفتم محرم الحرام سال 1313ق. به دنيا آمد. كودكي را در نجف اشرف گذراند و در پنج سالگي حافظ قرآن شد. نصاب الصبيان و مقدمات حريري را در هفت سالگي خواند و جامع المقدمات را در مكتب خانه آموخت و قبل از اتمام شانزده سالگي، سطوح عاليه را به پايان رساند.
آيت الله ميلاني، در سال 1332ش. و به قصد زيارت امام هشتم(ع)، به مشهد مقدس مسافرت كرد و با اصرار علما و مردم، در آن شهر ماندگار شد و به احياي حوزه هاي علمية مشهد همت گماشت. ايشان فعاليت سياسي خود را در دوران جواني و همزمان با جنگ مردم عراق- با حضور نيروهاي انگليسي در اين كشور- آغاز كردند، اما اوج فعاليت هاي سياسي ايشان، پيشگامي در اعتراض به تصويب لايحة انجمن هاي ايالتي و ولايتي بود. با تصويب لايحة ياد شده آيت الله در نامه اي به نخست وزير وقت، انتقاد خود را نسبت به آن اعلام كردند. در قسمتي از نامة ايشان آمده است: «وظيفة خود مي دانم با استمداد حضرت بقية الله-ارواحنا فداه- براي سومين بار صريحاً اعلام بدارم، تصويب نامة دولت شما، در مورد انجمن هاي ايالتي و ولايتي، با عدم رعايت شرط اسلام در انتخاب شوندگان و تبديل قسم قرآن مجيد به قسم به كتاب آسماني، ملت مسلمان ايران و خاصه علماي اعلام را بي نهايت خشمگين ساخته است ... تذكر مي دهم به حكم موازين شرعي و احترام به افكار و معتقدات ملت مسلمان ايران، لازم است هر چه زودتر تصويب نامة مذكور را لغو و براي اطلاع عموم اعلام نماييد.»
با آغاز قيام امام خميني(ره) در پانزده خرداد 1342ش.، آيت الله ميلاني با انتشار اعلاميه و ارسال تلگراف به علما، حمايت خود را از قيام اعلام كردند. پس از تصويب كاپيتولاسيون- كه به تبعيد امام خميني(ره) منجر شد- محمد بخارايي- از اعضاي مؤتلفة اسلامي- با فتواي آيت الله ميلاني، حسنعلي منصور را به اتهام تصويب آن، ترور كرد.
آيت الله ميلاني، در عرصة بين المللي نيز مبارزات سياسي خود را دنبال مي كردند و در اين مسير، نامه نگاري هايي را با انجمن ها و مسئولان كشورهاي خارجي، براي افشاي ماهيت رژيم شاه انجام مي دادند كه برخي از آن ها عبارتند از:
- مكاتبه با جانسون- معاون اول رئيس جمهور امريكا-
Show full size image.
تعداد بازديد اين سند : 927