از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

 

نمایشگاه مجازی، به مناسبت 2م تیر، سالروز تصویب قانون رادیو تلویزیون ملی ایران، در سال 1350ش

تيرماه 1337، مجلس شوراي ملي، ماده اي با چهار تبصره را به تصويب رساند كه بر اساس آن به دولت اجازه داده مي شد، يك فرستندة تلويزيون و كلية ابزار فني آن ‌را به تشخيص وزارت پست وتلگراف و تلفن، در تهران به كار اندازد و تا پنج سال نيز از پرداخت ماليات معاف وكلية برنامه‌هاي اين فرستنده، تابع تعهدات اداره كل انتشارات باشد.
نخستين فرستندة ايران، در ساعت 5 بعد از ظهر روز جمعه يازدهم مهرماه 1337، اولين برنامة خود را پخش كرد. اين فرستنده كه «تلويزيون ايران» نام گرفت، به صورت يك بخش كاملاً خصوصي اداره مي شد و متكي به درآمد خود از آگهي‏هاي تجاري و تبليغي بود و هر روز از 6 بعد از ظهر تا ساعت 10 شب برنامه داشت. پس از يك سال، اين سازمان برنامه هاي روزانة خود را در تهران، به پنج ساعت افزايش داد و در سال 1340، فرستندة ديگري در آبادان و يك فرستندة تقويتي هم در اهواز تأسيس كرد.
رونق كار تلويزيون ايران و شناسائي اين رسانه به عنوان ابزار نشر فرهنگ و تبليغات، دولت ايران را به فكر جدي تأسيس يك مؤسسة تلويزيوني انداخت. در سال 1343، يك گروه فرانسوي از سوي سازمان برنامه و بودجه مأمور بررسي و طراحي يك مركز تلويزيوني شد. سرانجام پس از تصويب طرح ايجاد تلويزيون ملي ايران، يك دستگاه كوچك به وجود آمد و با امكاناتي ساده، پخش برنامه هاي آزمايشي را در سال 1345 آغاز كرد. پس ازمدتي كم‌تر از دو سال، در هفدهم مرداد ماه 1347، نخستين مركز شهرستاني تلويزيون در اروميه گشايش يافت و چند ماه بعد، مركز تلويزيون بندر عباس شروع به كار كرد وفعاليت مراكز تلويزيوني به تدريج يكي پس از ديگري، آغاز شد.
پس از مدتي دولت، تلويزيون ايران را از ثابت پاسال خريداري كرد و با پيوستن تلويزيون ايران به تلويزيون ملي، پخش دو برنامة تلويزيوني، از دو كانال مختلف ادامه يافت.
مدتي بعد از ادغام راديو و تلويزيون، سازمان براي دستيابي به اهداف از پيش تعيين شده اش، قراردادهائي با مؤسسة آمريكائي«آرتوردي تيل» منعقد كرد و مسئولان سازمان از سال 1353 عملاً به بررسي تحقيقات لازم دست زدند. پس از مطالعة طرز كار و روش هاي موجود در سازمان هاي مشابه، در نقاط مختلف جهان، نتايج تحقيقات طي سمينارهاي متعدد، مجدداً مورد بررسي قرار گرفت و خطوط اصلي فعاليت هاي سازمان براي ده سال بعد طراحي شد. طي سال هاي 55 و 56 پس از تصويب ساخت كلي، مسئولان سازمان به طراحي زير نظام هاي اداري، مالي، برنامه هاي حقوقي و دستمزد و مشابه آن پرداختند و شبكه هاي اول و دوم راديو و تلويزيون به اضافه راديو و تلويزيون بين المللي ايجاد شدند. اين ساخت و نظام هاي مربوط به آن، تا به ثمر رسيدن انقلاب اسلامي ايران ادامه داشت.
گروه ارتباطات آرشيوي، با فرارسيدن سالروز تصويب قانون راديو تلويزيون ملي ايران، نمايشگاهي از اسناد مربوط به اين موضوع را، به علاقه‌مندان پيشكش مي‌كند. اين نمايشگاه، با در برداشتن 10 عنوان سند، به معرفي 17 برگ سند مي‌پردازد. قديمي ترين سند نمايشگاه ياد شده، متعلق به سال 1339ش و تازه‌ترينش مربوط به 1355ش. است. صفحه 1 از 2
Show full size image.
تعداد بازديد اين سند : 2498