از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

 

بیست و دوم آبان، سالروز درگذشت سعید نفیسی
مقدمة نمايشگاه مجازي، به مناسبت بيست و دوم آبان، سالروز درگذشت سعيد نفيسي
سعيد نفيسي فرزند ميرزا علي‌اكبرخان ناظم‌الاطبا و از نوادگان حكيم برهان‏الدين نفيس (پسر عوض كرمانى، صاحب «شرح اسباب») بود. سعيد نفيسي، در هجدهم خرداد 1۲۷۴ش. در تهران متولد شد. تحصيلات ابتدائي را در مدرسة «شرف» و متوسطه را در مدرسة «علميه» گذراند. در پانزده سالگي براي ادامة تحصيل به اروپا رفت و در سوئيس و فرانسه تحصيل كرد. در سال 1297ش. به ايران بازگشت و در دبيرستان‌هاي اقدسيه، سن‏لوئى و ... و نيز، در مدارس «علوم سياسي»، «دارالفنون»، «عالي تجارت» و «صنعتي»، تدريس كرد. بعد در وزارت فوايد عامه مشغول به كار شد. علاوه بر اين، با گروه نويسندگان مجلة «دانشكده» همكاري داشت. در ۱۳۰۸ش. به خدمت وزارت فرهنگ درآمد و مدتي مدير مجلة «فلاحت و تجارت»، سردبير مجلة ادبى «پرتو» و مدير و نويسندة مجلة‏ «شرق» شد. نفيسي به كشورهاي افغانستان، مصر و لبنان سفر كرد و در دانشگاه‌هاي كابل و قاهره به تدريس پرداخت. در سال 1340ش.، اجراي برنامة «يادداشت‌هاى يك استاد» را به مدت دو سال با موضوع شرح حال چند تن از بزرگان علم و ادب بر عهده گرفت. در سال‌هاي بعد، به تدريس در دانشكده‌هاي حقوق و ادبيات پرداخت و به عضويت فرهنگستان زبان و ادب فارسي ايران نيز درآمد.
آثار متعددي از وي در زمينه‌هاي مختلف به جا مانده كه از آن ميان است تأليف‌هاي ادبي و تاريخي او از جمله: «احوال و اشعار رودكي»، «تاريخ نظم و نثر ايران در زبان فارسي»، «جستجو در احوال و اشعار فريدالدين عطار»، «روزگار ابن سينا»، «تاريخ اجتماعي و سياسي ايران در دورة معاصر»، «تاريخ اجتماعي ايران از انقراض ساسانيان تا انقراض امويان»، «مسيحيت در ايران» و تصحيح‌ آثاري با عنوان «آثار گمشدة ابوالفضل بيهقي»، «تاريخ مسعودي(معروف به تاريخ بيهقي)»، «ديوان قصايد و غزليات عطار نيشابوري»، «كليات عراقي»، «ديوان رشيد وطواط»، «ديوان اوحدي مراغه‌اي»؛ آثار داستاني وي، شامل: «آتش‌هاي نهفته»، «نيمة راه بهشت»، «ستارگان سياه»، «آخرين يادگار نادر(نمايشنامه)»؛ و ترجمه‌هائي همچون: «فرهنگ فرانسه به فارسي»، «تاريخ عمومي قرون حاضر»، «ايلياد»، «آرزوهاي بر باد رفته»، «افسانة گريلف» و... .
استاد سعيد نفيسي، در تاريخ بيست‌ و دوم آبان‌ماه 1345ش. در 71 سالگي در تهران درگذشت.
گروه ارتباطات آرشيوي، با توجه به فرارسيدن سالروز درگذشت استاد نفيسي، 19 برگ از سندهاي مربوط به وي و فعاليت‌هاي ايشان را، براي علاقه‌مندان سندپژوه، به نمايش گذاشته است. صفحه 1 از 2
Show full size image.
تعداد بازديد اين سند : 2734