از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

 

نمایشگاه مجازی، به مناسبت 16م مهر، روز جهانی کودک

در سال 1946، بعد از جنگ جهاني دوم در اروپا، مجمع عمومي سازمان ملل براي حمايت از كودكان، سازماني به نام يونيسف پديد آورد كه ابتدا «انجمن بين المللي ويژة كودكان سازمان ملل» نام گرفت. در سال 1953، يونيسف (سرواژة United Nations International Emergency Fund)، يكي از بخش‌هاي پايدار در سازمان ملل گرديد و روز 8م اكتبر برابر با 16م مهر‌ماه روز جهاني كودك نام‌گذاري شد.

   وظيفة يونيسف يا انجمن كمك به كودكان ، مراقبت از كودكان و برآوردن نيازهاي اولية آن‌ها در سال‌هاي نخستين زندگي و ترغيب و تشويق پدران و مادران به تعليم فرزندان مي‌باشد. هم‌چنين تلاش اين انجمن براي كاهش بيماري و مرگ و مير در كودكان و حمايت از آنان ‌هنگام جنگ، رخداد‌هاي طبيعي و... است. 

   يونيسف، اعلام داشته كه تنها با اختصاص پنج دلار براي هر كودك، مي‌توان جان 90 درصد از كودكاني را نجات داد كه سالانه مي‌ميرند. همچنين، براي بهبود چشمگير زندگي كودكان جهان سوم، كافي است كه فقط مبلغ شش هفته بودجة تسليحاتي جهان هزينه شود.

   روز جهاني كودك، ياد‌آور حقوق كودك به همة‌ ما نيز مي باشد. حقوق كودكان خودمان و همة كودكان جهان؛ كودكاني كه حق طبيعي آنان، تجربة كودكي كردن در سال‌هاي كودكي است، نه آن‌كه يكباره سر از آوارگي، جنگ، يتيمي، حبس، فقر، خشونت، وحشت، محروميت، بردگي و كار در بياورند. انجمن حقوق كودك، همة‌ اين تكليف‌ها را به ما گوشزد مي‌كند و از ما مي‌خواهد كه پايبند آن باشيم.

   در ايران، انجمن ملي حمايت از كودكان در سال 1331ش. تأسيس شد. هدف اين انجمن، آموزش كاركنان فني مورد نياز سازمان‌هاي بهداشتي، و تربيت نيروهاي دانش‌آموخته و كار‌آزموده، براي خدمت در سازمان‌هاي آموزش كودكان بود.

   گروه ارتباطات آرشيوي، با گرامي‌داشت اين روز و شادباش آن به جامعة كودكان، نمايشگاهي از اسناد مربوط به اين موضوع، به علاقه‌مندان پيشكش مي‌كند. اين نمايشگاه، با در بر داشتن 9 عنوان سند، به معرفي 22 برگ سند مي‌پردازد. قديمي‌ترين سند نمايشگاه ياد شده، متعلق به سال 1337ش و تازه‌ترينش مربوط به 1356ش. است.   

 صفحه 1 از 2
Show full size image.
تعداد بازديد اين سند : 2554