از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

 

نمایشگاه مجازی اسناد مربوط به ساختار اداری سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها به مناسبت هفتة دولت

امام خميني: ملتي كه قيام كرده است در مقابل همه قدرت‌هاي عالم، ملتي‌ كه براي اسلام قيام كرده است، براي خدا قيام كرده است، براي پيشرفت احكام قرآن قيام‌ كرده است، اين ملت را با ترور نمي‌شود عقب راند.
تاريخ هر ملتي و از جمله ملت ايران، فراز و فرود‌ها و خاطرات تلخ و شيرين متعددي در يادمان خود جاي داده كه تعيين كنندۀ سرنوشت و سازندۀ فرهنگ آن ملت است. يكي از اين خاطرات تلخ، شهادت دو چهرۀ صميمي و فداكار جمهوري اسلامي، شهيدان رجائي و باهنر است كه در كنار يكديگر به آتش كين منافقان سوختند و فصلي از شهادت با نام «هفتۀ دولت»، در تاريخ انقلاب گشودند.
در هشتم شهريورماه سال 1360، منافقان در پي ترورهاي خود- كه از تير‌ماه همان سال به صورت زنجيره‌اي و با خيال خام فرو‌ريختن نظام مقدس جمهوري اسلامي آغاز كرده بودند- ساختمان نخست‌وزيري را آماج هدف‌هاي پليد خود قرار دادند و توانستند رجائي و باهنر، رئيس‌جمهور و نخست‌وزير وقت را به شهادت برسانند. هر چند فقدان اين دو عزيز درد بزرگي براي امام امت و جامعة اسلامي بود، اما امام‌خميني(ره) همچون هميشه پر‌صلابت و بدون هيچ ضعفي، اعلام داشت كه: «هر پرچمي كه بر زمين مي‌افتد، فردي ديگر پرچم را برداشته و راه را ادامه مي‌دهد.»
نظام جمهوري اسلامي، همه‌ساله به يادبود شهادت خدمتگزاران ملت، از دوم شهريور هر سال به مدت يك هفته با نام «هفتة دولت»، به ارزيابي عملكرد دستگاه اجرائي كشور و كارنامة افتخارآميز آن مي‌پردازد. علت نام‌گذاري چنين هفته‌اي، اين است كه دولت شهيد‌رجائي، نخستين دولت مكتبي بود كه در مسير تحقق آرمان‌هاي مقدس انقلاب و در مقطعي بحراني، سكان كشتي دولت را به دست گرفت و صادقانه جان خود را بر سر آن نهاد.
گروه ارتباطات آرشيوي، به مناسبت فرارسيدن اين هفته، نمايشگاهي از اسناد مربوط به تشكيلات، وظايف و عملكرد پاره‌اي از سازمان‌ها، وزارتخانه‌ها، شركت‌ها و ... را گردآوري و به علاقه‌مندان سند‌هاي تاريخي تقديم مي‌كند. هر چند اسناد ياد شده به مقطع پيش از شكل‌گيري جمهوري اسلامي برمي‌گردد، اما زمينه را براي بررسي، مطالعة تطبيقي و شناخت تحولات پيش‌آمده در قوة مجريه و وزارتخانه‌ها و سازمان‌هاي وابسته به آن، فراهم مي‌آورد.
در اين نمايشگاه، 10 عنوان سند در 27 برگ ، در معرض ديد علاقه‌مندان قرارگرفته‌است كه متعلق به سال‌هاي دهة 20، 30، 40 و 50 مي‌باشند.
 صفحه 1 از 2
Show full size image.
تعداد بازديد اين سند : 1355