از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

 

نمایشگاه مجازی به مناسبت 15م خرداد، روز جهانی محیط زیست

مقدمه نمايشگاه مجازي به مناسبت 15م خرداد، روز جهاني محيط زيست

محيط زيست، به همة محيط‌هائي گفته مي‌شود كه زندگي در آن‌‌ها جريان دارد. مجموعه‌اي از عوامل فيزيكي خارجي و موجودات زنده كه با هم در كنش هستند، محيط زيست را تشكيل مي‌دهند.

تاريخچة روز جهاني محيط زيست، به سال 1972 يعني 41 سال پيش بر مي‌گردد. در آن سال براي اولين بار، سازمان ملل متحد، اجلاسي با موضوع انسان و محيط زيست در شهر استكهلم سوئد برگزار كرد. هم‌زمان با برپائي آن اجلاس، مجمع عمومي سازمان ملل قطعنامه‌اي تصويب كرد كه به تشكيل UNEP ( برنامة محيط زيست سازمان ملل ) انجاميد.

 هم‌اكنون 41 سال است كه UNEP در سراسر جهان مراسم ويژه‌اي به مناسبت اين روز برگزار مي‌نمايد. برگزاري مراسم اين روز،  به شكل‌هاي مختلف مثل راهپيمائي‌هاي خياباني، همايش‌هاي دوچرخه‌سواري، نمايش‌، مسابقات نقاشي و مقاله‌نويسي در مدارس، درختكاري، ‌فعاليت‌هاي مربوط به بازيافت، پاكسازي و... امكان‌پذير است . هدف از برگزاري چنين مراسمي، جلب توجه عمومي به مسائلي است كه محيط زيست را آلوده مي‌سازد. هر سال نيز يكي از مسائلي كه محيط زيست را به سختي تهديد مي‌كند، به عنوان موضوع اين روز انتخاب مي‌شود.

   هدف UNEP از برگزاري چنين مراسمي، عبارت است از :

1.     بخشيدن چهره‌اي انساني به مسائل زيست‌محيطي.

2.     توانمند‌سازي مردم براي تبديل شدن به فعالاني در زمينة توسعة پايدار و متوازن.

3.  ارتقا‌ي اين بينش عمومي كه جوامع، در تغيير ديدگاه‌ها و در خصوص مسئلة محيط زيست نقش محوري و اساسي ايفا مي‌نمايند.

4.     ترويج مشاركت، با هدف اطمينان از برخورداري همة ملت‌ها از آينده‌اي امن‌تر و سعادتمندانه‌تر.

   به مناسبت روز جهاني محيط زيست، در ايران از 15 تا 21 خرداد هر سال به عنوان هفتة محيط زيست نامگذاري شده‌است.

   گروه ارتباطات آرشيوي با گرامي‌داشت اين روز و هفته، نمايشگاهي از اسناد مربوط به اين موضوع را، در قالب5 عنوان و معرفي29 سند، تقديم علاقه‌مندان مي‌نمايد.

 

 

اين سند تصويري ندارد