از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

 

نمایشگاه مجازی، به مناسبت 5م اسفند، روز بزرگداشت دانشمندبزرگ ایرانی،خواجه نصیرالدین طوسی وروز مهندسی

مقدمه‌ي نمايشگاه مجازي، به مناسبت 5م اسفند، روز بزرگداشت دانشمند بزرگ ايراني،

خواجه نصيرالدين طوسي و روز مهندسي

   روز پنجم اسفند در تقويم‌ها، روز بزرگداشت دانشمند بزرگ ايراني، خواجه نصيرالدين طوسي و روز مهندسي اعلام شده است. هفتصد و شسصت و دو سال از درگذشت دانشمند بزرگ ايراني، خواجه نصير مي‌گذرد اما هنوز هم دستاوردهاي علمي و نظريه‌هاي آن دانشمند ايراني محل رجوع است.

   خواجه ‌نصيرالدين محمد‌بن‌حسن جهرودي‌طوسي مشهور به خواجه نصيرالدين‌طوسي، از اهالي جهرود از توابع قم بوده ‌است كه در 15م جمادي اول سال 597ق. به دنيا آمد. او، به تحصيل دانش علاقه‌ي فراوان داشت. دوره‌ي تحصيل ابتدائي را نزد دائي خود بابا‌افضل ايوبي كاشاني و فخرالدين داماد گذراند و از جواني در علوم رياضي، نجوم و حكمت سرآمد هم‌دوره‌ها‌يش بود و از دانشمندان معروف زمان خود گرديد. 

   در آن روزگاري كه آوازه‌ي دانش خواجه نصير در همه جا پيچيده بود، رئيس ناصرالدين محتشم- كه از دانشوران اسماعيلي بود- او را به قائنات دعوت كرد و مقدمش را بسيار گرامي داشت. خواجه، مدت‌ها در آن‌جا بود و كتاب تهذيب‌الاخلاق ابن مسكويه را به فارسي برگرداند و شرح داد و به نام «اخلاق ناصري» تأليف كرد. 

    خواجه نصيرالدين طوسي، در تمام امور كشوري و لشكري مغول، براي رسيدن به مقاصد عالي خود دخالت داشت و تا اندازه‌اي كه توانست از پيشامدها و سختي‌هاي ناگوار- كه متوجه جامعه‌ي مسلمانان مي‌شد- جلوگيري مي‌كرد؛ گاهي با سخنان علمي و زماني با گفتگوهاي مختلف و هنگامي با اندرزهاي سياسي مقاصد مهم و اساسي خود را با دست هلاكوخان به انجام مي‌رساند. پيشرفت‌هاي علمي و نوازش فاضلان و عالمان با دست خواجه صورت مي‌گرفت و به همين خاطر روز به روز در دربار هلاكو محبوب‌تر مي‌شد و بيش‌تر مورد توجه خاص ايلخان قرار مي‌گرفت.

   خواجه نصيرالدين هميشه اصول و مقاصد ديني را مد نظر داشت و تمام رفتارهاي سياسي و علمي‌اي كه شايسته‌ي هر مرد ديني آشنا به مصالح اجتماعي و سياسي بود، به‌ كار مي‌بست.

   از جمله‌ي اقدام‌هاي مهم خواجه نصير-كه تاريخ هرگز آن را فراموش نخواهد كرد- تأسيس رصدخانه‌ي مراغه مي‌باشد كه به فرمان او و با همراهي عده‌اي از فاضلان و دانشمندان بنا شد. اين رصدخانه به دست فخرالدين ابوالسعادات احمد بن عثمان مراغي، معمار معروف آن عصر، ساخته شد.

   در كنار رصدخانه، سرائي عالي براي خواجه و منجمان و مدرسه‌ا‌ي علميه‌ براي طالبان علم ساخته شد.

   در سال 672ق.، خواجه نصير با جمعي از شاگردان خود به بغداد رفت كه باقي‌مانده‌ي كتاب‌هاي تاراج رفته را جمع‌آوري كند و به مراغه بفرستد، اما اجل مهلتش نداد و در تاريخ 18م ذيحجه‌ي سال 672ق. در بغداد دار فاني را بدرود گفت و پيكرش را به كاظمين بردند و در جوار دو امام معصوم به خاك سپردند.

گروه ارتباطات آرشيوي، با گرامي‌داشت اين روز و شاد‌باش آن به جامعه‌ي مهندسي كشور، نمايشگاهي از اسناد اين حرفه، به علاقه‌مندان پيشكش مي‌كند. اين نمايشگاه، با در برداشتن9 عنوان سند، به معرفي 11برگ سند مي‌پردازد. قديمي‌ترين سند نمايشگاه ياد شده، متعلق به سال 1305 و تازه‌ترينش، مربوط به 1337ش. است.

 

اين سند تصويري ندارد