از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

 

نمایشگاه مجازی، به مناسبت 15م آبان سال 1314ش.، تأسیس بیمه‌ی ایران.

شركت سهامي بيمه‌ي ايران به عنوان نخستين شركت بيمه‌ي ايراني، در دوازدهم شهريورماه 1314ش. با سرمايه‌ي اوليه‌ي 20 ميليون ريال تأسيس گرديد ولي عملاً كار خود را از پانزدهم آبان همان سال آغاز كرد.

بيمه‌ي ايران، با وجود كارشكني‌هاي شركت‌هاي بيمه‌ي خارجي، توانست در همان سال نخست فعاليت خود، 62 درصد بازار بيمه‌ي كشور را در اختيار گيرد و سهم مؤسسات خارجي را از 100 درصد به 38 درصد كاهش دهد.

اين بيمه در سال 1316ش. با انعقاد قرارداد بيمه‌ي حوادث ناشي از كار با بنگاه انحصار دخانيات ايران، تمامي كاركنان آن مؤسسه را زير پوشش گرفت و بدين ترتيب مقدمات ايجاد بيمه‌هاي اجتماعي را فراهم آورد.

در سال 1328ش. فرهنگيان كشور تحت پوشش بيمه‌ي درماني قرار گرفتند و در سال‌هاي بعد اين بيمه همه‌ي كاركنان دولت را در برگرفت.

بيمه‌ي حوادث كارگران و بيمه‌ي درماني كاركنان دولت، به ترتيب تا سال‌هاي 1328ش. و 1342ش. در بيمه‌ي ايران اجرا مي‌شد و در سال‌هاي مذكور، به علت اهميت اين دو رشته و افزايش قابل ملاحظه‌ي بيمه شدگان، امور مربوط به اجراي بيمه‌ي حوادث كارگران و بيمه‌ي درماني كاركنان دولت، از بيمه‌ي ايران منتزع و به سازمان‌هايي واگذار شد كه امروزه با نام سازمان تأمين اجتماعي و بيمه‌ي خدمات درماني، بخش عظيمي از افراد جامعه را زير پوشش دارند.

از جمله‌ي طرح‌هاي ديگر كه به دست اين بيمه ارائه گرديد، مي‌توان به بيمه‌ي شخص ثالث اتومبيل اشاره كرد كه به صورت اختياري از سال 1318ش. در اين شركت به اجرا درآمد. در سال 1327ش.، بيمه‌ي ايران به منظور تعميم و گسترش بيمه‌ي شخص ثالث، لايحه‌ي «بيمه‌ي اجباري وسايط نقليه‌ي موتوري را در حوادث رانندگي و خسارت اشخاص ثالث» تنظيم كرد كه به مرور بيمه‌ي ايران طرح قانون «بيمه‌ي اجباري مسئوليت مدني دارندگان وسايل نقليه‌ي موتوري زميني در مقابل اشخاص ثالث» را تهيه و پس از تصويب، از آغاز سال 1348 به مرحله‌ي اجرا درآورد.

از آن‌جا كه ميزان تعهدات شركت‌هاي بيمه در آئين‌نامه‌ي اجرائي قانون، پاسخگوي نيازهاي جامعه نبود، بدين جهت بيمه‌ي ايران در سال 1353ش. پيشنهاد افزايش تعهدات را به مجمع عمومي صاحبان سهام ارائه كرد. اين پيشنهاد، در سال 1362ش. به تصويب هيئت وزيران رسيد.

همچنين، در دوران حساس دفاع مقدس در برابر ترفندهاي استكبار جهاني ايستاد و با بيمه كردن نفتكش‌ها، جريان صدور نفت را حفظ كرد و نيز با ارائه‌ي بيمه‌ي منازل مسكوني در مقابل خطر بمباران‌هاي هوائي و بيمه‌ي عمر و حوادث در مقابل خطرهاي عادي و خطرهاي ناشي از جنگ، امنيت فكري و آرامش خاطر را در جامعه برقرار ساخت.

اين شركت علاوه بر رشته‌هاي ياد شده در كليه‌ي بيمه‌هاي بازرگاني از قبيل بيمه‌هاي آتش‌سوزي، باربري، بدنه‌ي اتومبيل، كشتي، هواپيما، اعتبارات، تمام خطر مهندسي، مسئوليت مدني، صداقت در امانت و پول در گردش، فعاليت دارد.

شركت سهامي بيمه‌ي ايران، در سال‌هاي گذشته با تأسيس شعبه‌ در انگلستان و ارمنستان و داشتن سهام در شركت بيمه و بيمه‌ي اتكائي يارموك در اردن و همچنين شعب و نمايندگي‌هاي خود در امارت متحده‌ي عربي، عمان، عربستان و بحرين بر دامنه‌ي فعاليت‌ها خود در خارج از مرزهاي ايران افزوده است.

آرشيو ملي ايران، با يادآوري 15م آبان، سالروز تأسيس بيمه‌ي ايران، با معرفي9 فهرست 35 برگ سند، علاقه‌مندان بررسي سوابق تاريخي بيمه‌ها را با اين اسناد آشنا مي‌سازد.

اين سند تصويري ندارد