از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

 

نمایشگاه مجازی حج، به مناسبت ایام حج و عیدهای قربان و غدیر، از 5م تا 13م آبان

" ما، به ابراهيم و اسماعيل امر كرديم كه خانه­ ي مرا براي طواف­ كنندگان و مجاوران و ركوع­ كنندگان و سجده ­كنندگان، پاك كنيد. "

سوره­ي .بقره،آيه­ي127.

 

حج، در لغت به معني قصد و نيت است در فرهنـگ اسلامي، به رشته رفتارهايي اطلاق مي ­شود كه آن­ها را يكتاپرستان، به دو شكل تمتع و عمره، به قصد پرستش خداوند برگزار مي­كنند.

   از نظر تاريخي، در تفاسير و كتاب­ هاي تاريخ انبيا آمده است كه فرشتگان مقرب، دوهزار سال قبل از حضرت آدم(ع)، حج مي­ گذارده­ اند، ولي حضرت آدم اولين حج ­گزار كره­ ي زمين است.

   حج، عبارت است از ابراز عبوديت انسان در برابر خالق، كه با مجموع ه­اعمال خاصي پيرامون خانه­ ي كعبه انجام مي­ گيرد. اين خانه كه در شكل ابتدائي آن از زمان حضرت آدم­(ع) وجود داشته در زمان حضرت ابراهيم (ع) نوسازي شد و اعمال اين عبادت نيز به شكل اصيل از زمان ايشان باز مانده است.

اعمال حج شامل: احرام، هفت طواف كعبه، لمس حجرالاسود، سعي صفا و مروه، وقوف در عرفات و رمي جمرات است. بعدها در دوره­ي جاهليت،  انحراف ­هائي در شكل و محتواي آن ايجاد شده ، تا اين­كه در زمان رسالت پيامبر اسلام(ص)، آن اعمال، تصحيح و از خرافه­هاي جاهلي، پاك شد و تا به امروز، شكل نبوي آن را مسلمانان به جا مي­آورند.

   همه­ ساله در طول تاريخ دوره­ ي اسلامي، ايرانيان هم از متقاضيان حضور در اين عبادتگاه بوده اند. روند اعزام زائر از ايران به حج، در طول تاريخ تحولات بسياري از سرگذرانده است. در ابتدا مردم با شركت در كاروان­ هائي متشكل از يك كاروان­دار و تعدادي خدمه و با اسب و شتر، راهي مكه و مدينه مي­ شدند. اين سفر، معمولا چندين ماه طول مي كشيده است.

   زائران در آن دوره، تك تك نيازمند اخذ رواديد و نامه­ي خروج از كشور نبودند بلكه حضور كاروان­دار توجيه­گر اين مقصود بود. تشريفات اداري خاصي هم براي اين سفر وجود نداشت تا اين­كه با پيشرفت وسايل حمل و نقل و مرزبندي بيش­تر كشورها، رفتن به اين سفر نيز تشريفات خاصي يافت. هم اكنون براي اعزام به حج، گرفتن گذرنامه، تزريق واكسن، معاينات پزشكي و ... ضرورت دارد.

   گروه ارتباطات آرشيوي، با تبريك عيد قربان و ايام برگزاري حج، منتخبي از اسناد موجود در آرشيو ملي ايران را با محوريت حج در عنوان و برگ تقديم علاقم­ندان مي­كند. اين اسناد، گوياي روند اعزام زايران به اين سفر معنوي و مدارك مورد نياز براي آن از قبيل  گذرنامه و رواديد است. آنچه در مقدمه­ي دريافت گذرنامه ذكر شده، عبارت است از تأييد سلامت جسمي و روحي، تأييد چند تن از معتمدان محلي و شهرباني و فرمانداري از تمكن مالي افراد و تزريق دو واكسن ديفتري و آبله تا چهارده روز قبل از حركت.

   يكي از مهم­ترين اسناد موجود در اين نمايشگاه، نظامنامه ­ي حج (مربوط به دوره­ي پهلوي دوم) است كه مراحل و چگونگي اعزام و شرايط احراز تمكن را براي حج در آن دوره نشان مي­ دهد.

   اسناد ديگر موجود در اين نمايشگاه را، آگهي­ ها و اعلاميه­ هاي دولتي در بر مي­ گيرد كه طي آن­ها شرايط مختلف اعلام كرده ­ي دولت  به منظور ايجاد تسهيلات بيش­تر براي حجاج بيان شده است.

اين سند تصويري ندارد