از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

 

نمایشگاه مجازی، به مناسبت4م آبان 1318ش.، درگذشت یحیی دولت‌آبادی

  ميرزايحيي دولت‌آبادي فرزند ميرزا هادي، روزنامه‌نگار، نويسنده، مورخ و شاعر، سال 1241ش. در اصفهان به دنيا آمد و در زادگاه خود نشو و نما يافت. در پنج سالگي، به يادگيري خط و آموختن سواد پرداخت. از سال ۱۲۵۱ش.- كه يازده‌ساله بود- همراه با خانواده‌ي خود، چندين سفر به كشور عراق و هم‌چنين، شهرهاي خراسان و تهران كرد و در سال ۱۲۶۰ش.، به اصفهان بازگشت و در همان شهر، با ميرزا‌ي ‌كرماني و شيخ‌احمد روحي ديدار كرد.

    دولت‌آبادي، بارديگر به عراق رفت و در حوزه‌ي درس ميرزاي شيرازي و محمدتقي شيرازي، شركت كرد. پس از بازگشت به ايران، در اصفهان و تهران،  در محضر ميرزا ابوالحسن زواره‌ي اردستاني معروف به ميرزاجلوه، به تحصيل پرداخت. در سال ۱۲۷۶ش.، به استانبول رفت و در آن‌جا با ميرزاحسن‌خان دانش ‌اصفهاني و حاجي زين‌العابدين مراغه‌اي آشنا شد و در همان ‌شهر، با همكاري دهخدا، روزنامه‌ي فارسي «سروش» را دايركرد. دولت‌آبادي، در سال ۱۲۸۷ش. به تهران‌آمد و در چند دوره، به نمايندگي مجلس شوراي ملي انتخاب شد. وي، مسافرت‌هائي هم به كشورهاي اروپائي داشت و از پيشروان معارف جديد ايران بود. هم شعر مي‌گفت و هم رمان و داستان مي‌نوشت. از آثار او، مي‌توان به داستان شهر ناز، شجره‌ي طيبه، دوره‌ي زندگاني يا غضب حق اطفال، تاريخ معاصر يا حيات يحيي، حقيقت راجع به قرارداد مجلس، نهال ادب، ارمغان يحيي، و شرح حال ميرزا‌تقي‌خان اميركبير اشاره كرد. يحيي دولت‌آبادي، سرانجام با سكته‌ي قلبي، درسال 1318ش. در تهران درگذشت.

گروه ارتباطات آرشيوي، به مناسبت 4م آبان 1318ش.، سالروز درگذشت يحيي دولت‌آبادي ، نمايشگاهي از اسناد     مربوط به وي را، تقديم علاقه‌مندان مي‌نمايد. اين نمايشگاه، با در برداشتن 8 عنوان سند، به معرفي 13 برگ سند مي‌پردازد. قديمي‌ترين سند، متعلق به سال 1390ش. و جديدترين آن، مربوط به 1326ش. است.

اين سند تصويري ندارد