از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

 

نمایشگاه مجازی قباله‌های ازدواج، به مناسبت 26م مهر، «روز ازدواج»

قباله‌هاي ازدواجِ قديمي، جزو خاطره انگيزترين سندهاي بازمانده از نياكان ماست كه هرچند ارزش و اهميت حقوقي خود را از دست داده‌اند، اما به علت تعلق به روزگاري دور و در برداشتن اطلاعاتي ذي‌قيمت از وضع اجتماعي و حقوقي زمان‌هاي گذشته و به جهت آراسته بودن به خطوط زيبا(ثلث، رقاع، توقيع، نسخ، نستعليق، تعليق و ...) و برخورداري از هنر صفحه‌آرائي و كتاب‌سازي ايراني، از جايگاهي يگانه، در ميان اسناد شرعي برخوردارند.

سرآغاز اين اسناد، تحميديه است كه در اغلب قريب به اتفاق آن‌ها به صورت جمله‌ي «هو، مؤلف بين‌القلوب» نمايان مي‌شود.

پس از تحميديه، ديباچه قرار دارد و پس از آن، به ذكر كامل مشخصات زوج و زوجه، با به كارگيري توصيفات ادبي، شرايط لازمه‌ي ازدواج، صداق (مهريه/كابين) و اظهار صيغه‌ي نكاح دائم، پرداخته شده است.

در خاتمه‌ي اين سند، تاريخ تحرير و محل امضاي شهود عقد قرار دارد كه در بيش‌تر آن‌ها مهر افراد نيز در كنار نوشته به چشم مي‌خورد. اين سجع مهرها، براي مطالعه‌ي محققان مهرپژوه، منبعي ارزشمند به شمار مي‌رود.

آنچه در اغلب اين سندها و با الهام از آيات الهي و توصيه‌هاي ديني به چشم مي‌خورد، تشويق و ترغيب دوام ازدواج و دوري جستن از طلاق و جدائي، قرار دادن كلام‌الله مجيد در شمار اقلام مهريه، ذكر دعا براي سلامت نسل بشر و توفيق زن و شوهر در امر زناشوئي و عنايت خداوند در اعطاي فرزندان نيكو، صالح و سالم به زوجين است.

قباله‌ها، در دو نوع معين طوماري و كتابچه‌اي، طراحي و اجرا مي‌شدند. در قباله‌هاي نوع طوماري، از كاغذ كشيده و بلند استفاده مي‌شده كه در تداوم و دنباله‌ي شكل فرامين قرار مي‌گرفته است. در قباله‌هاي كتابچه‌اي نيز،  سنت كتاب‌آرائي موسوم ايراني به كار مي‌رفته است.

گروه ارتباطات آرشيوي، به مناسبت فرارسيدن اول ذي‌حجه/26م مهرماه، سالروز ازدواج باسعادت مولاي متقيان و فاطمه‌ي زهرا (س)- كه در تقويم‌ها به عنوان «روز ازدواج» نام‌گذاري شده است- نمايشگاهي مجازي از اين قباله‌ها آماده كرده است كه اميدواريم مورد عنايت و توجه علاقه‌مندان قرار گيرد.

شمار قباله‌هاي به نمايش درآمده 11 عنوان، با در برداشتن 20 برگ است و از نظر تاريخي، متعلق به سال‌هاي 1273ق. تا 1344ق. هستند. 

اين سند تصويري ندارد