از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

 

نمایشگاه مجازی، به مناسبت اول مهر، روز بازگشایی مدارس

با آغاز سال تحصيلي در اول مهر، همه‌ساله ميليون‏ ها دانش ‏آموز، به شوق آموختن دانش، روانه‌ي مدارس مي‏شوند. اين تكاپو، جلو‌ي زيبائي به جامعه مي‏بخشد؛ گويي كه خوني تازه به رگ‏هاي حيات كشور وارد مي‌شود و اين چنين، تجسم پرمعنائي از نسل آينده به اذهان خطور مي‏كند. براي سازندگي، هيچ راهي مناسب‏تر از توجه عميق به امر مهم تعليم و تربيت نمي‏ باشد.

پس يك دنيا تبريك به بزرگي دنياي تمام قلم‌ها و كاغذها، به همه‌ي بچه‌مدرسه‌اي‌هايي كه اول مهر به مدرسه  مي‌روند و با شنيدن زنگ اول مهر، زنگ زندگي و حيات نيز در جان آن‌ها نواخته مي شود.

بعد از سه‌ماه تعطيلي، دوباره فرياد دانش‌آموزان، پنجره‌هاي كلاس را مي‌لرزاند. هيجان بچه‌ها، سكوت سه ماهه مدارس را مي‌شكند و آن‌ها با ذوق و شوق اين روز را آغاز مي‌كنند. دوباره پشت نيمكت‌ها مي‌نشينند و سال تحصيلي نو آغاز مي‌شود.

و شايد آن‌ها كه سالياني اندك و يا بسيار است كه دوران مدرسه را سپري كرده‌اند، دلشان بخواهد كه پائيز آن‌ها هم با اول مهر و آغاز مدارس، رنگ و بوي ديگري به خود بگيرد و باز صبح روز اول مهر، قلبشان تاپ‌تاپ كند. مضطرب دوستي‌هائي شوند كه قرار است شكل بگيرد. دلهره‌‌ي اين را داشته باشند كه خانم‌معلم خوش‌اخلاق است يا بداخلاق. درس جديد، چيست؟ دو به علاوه دو، چند؟ كي برف مي‌آيد و مدرسه تعطيل مي‌شود؟ كي زنگ مي‌خورد؟ و خيلي چيزهاي ديگر.

مهري ديگر از راه رسيد و صداي زنگ مدرسه، با همه شور و شوق خود، شايد رنگي از حسرت را هم بر دل برخي بنشاند.

گروه ارتباطات آرشيوي، با تبريك فرا‌رسيدن سال تحصيلي جديد، نمايشگاهي از اسناد مربوط به مدارس را، تقديم علاقه‌مندان مي‌نمايد. اين نمايشگاه، با در برداشتن 13 عنوان سند، به معرفي 23 برگ سند و 8 قطعه عكس مي‌پردازد. قديمي‌ترين سند، متعلق به سال 1333ق. و جديدترين آن، مربوط به 1335-1341ش. است.

اين سند تصويري ندارد