از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

 

نمایشگاه مجازی مسجدها و اماکن متبرکه

21م اوت/31م مردادماه، سالروز به آتش كشيده‌شدن مسجد اقصا به دست «دنيس مايكل روهان» را با همدستي سران صهيونيسم در سال 1969م.، سازمان كنفرانس اسلامي، «روز جهاني مسجد» نامگذاري كرد و كشورهاي عضو اين سازمان، با هدف ارج نهادن به نقش مساجد و صيانت از آن‌ها به عنوان مكان‌هائي مقدس، در اين روز و به مدت يك هفته از همين روز، به تكريم، تجليل، اعزاز و اكرام مساجد مي‌پردازند.

مسجد، محلي براي نيايش و همايش مسلمانان، مركز تعالي روح، انديشه‌ و دل و جان انسان‌ها و همچنين، كانون همدلي، همبستگي و همياري است.در فرهنگ ديني، نام مسجد يادآور بندگي و كرنش در پيشگاه خداوند متعال است، مسجد يعني جايگاه سجده و سجده، اوج عبادت و بندگي انسان در برابر خداست.

آرشيو ملي ايران، ضمن نكوداشت روز جهاني مسجد، به پاس اين روز، نمايشگاهي از اسناد مربوط به مسجدها، آماده‌سازي كرده است. اين نمايشگاه، 23 عنوان سند با معرفي 35 برگ و 4 عنوان عكس با معرفي 5 قطعه عكس را در بر دارد و با همياري شعبات خود در شهرهاي تبريز، شيراز و همدان، آماده‌سازي شده است.

قديمي‌ترين سند، متعلق به آبان‌ماه 1254 و جديدترين سند نيز، متعلق به مردادماه 1308 است. اسناد، داراي موضوعات متنوعي است. توجه به سنت حسنه‌ي وقف، ارتباط نزديكي ميان مسجدها، مكان‌هاي مذهبي و وقف، پديد آورده است. بررسي اسناد مربوط به مسجدها، نشان مي‌دهد كه بسياري از اسناد، به موضوعات مربوط به وقف و موقوفات مكان‌هاي مذهبي و نحوه‌ي استفاده از آن‌ها پرداخته‌اند. برگزاري مراسم مختلف از قبيل مجلس ختم، خطابه و وعظ و گردهمآئي‌هاي سياسي، از مباحث ديگر اسناد است.

 از ديگر موضوعات موجود در اسناد مساجد، مي‌توان به نقش مسجدها به عنوان پايگاه حركت‌هاي سياسي، اجتماعي و مذهبي؛ فهرست مسجدها و مكان‌هاي مذهبي؛ معرفي مسجدهاي قديمي و درخواست قرار گرفتن آن‌ها در فهرست آثار ملي؛ مكاتبات مربوط به توليت مسجدها و اماكن متبركه؛ امور مربوط به مساجد و اماكن متبركه در خارج از ايران و به‌خصوص در عراق؛ مكاتبات مربوط به تعمير و مرمت مكان‌هاي مذهبي و مكاتبات مربوط به حفظ آثار تاريخي و باستاني موجود در مسجدها، اشاره كرد.   

تصاوير مسجدها و اماكن متبركه

اين سند تصويري ندارد