از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

 

نمایشگاه مجازی به مناسبت 10 شهریور, روز بانکداری اسلامی

بانک به­ عنوان مؤسسة مالی و اعتباری در تاریخ­ تمدن بشری قدمت بسیاری دارد؛ نخستین بانک­ها در فینیقیه و یونان برای ساماندهی تجارت شکل گرفتند.در تاریخ ایران نیز قدمت نخستین بانک­ها یا موسسات مالی به دوره هخامنشیان می­رسد؛ ولی بانک به مفهوم امروزی آن باز می­گردد به پیشنهاد امین­الضرب به ناصرالدین­شاه که تقاضای تشکیل یک مؤسسه مالی با سرمایه مشترک دولت و ملت را داشت-هرچند با توطئه­های داخلی و خارجی اندیشة وی به مرحلة اجرا نرسید-ده سال پس از این پیشنهاد ناصرالدین­شاه امتیاز تأسیس نخستین ­بانک را به«بارون جولیوس دو رویتر»داد.وی، به مدت شصت سال امتیاز بانکداری و چاپ اسکناس را به دست گرفت. بانک وی با نام «بانک شاهنشاهی ایران» یا «بانک شاهی» در سال 1268ش. شروع به کار کرد و تا سال 1309ش. با انحصار تجارت، چاپ اسکناس و بهره­برداری از معادن ایران کار خود را ادامه داد تا اینکه در این سال با سلب امتیاز چاپ اسکناس و محول شدن این امتیاز به بانک ملی جزء توابع بانک ملی شده و با نظار ت این بانک ادامه کار داد.

اندکی پس از بانک شاهی یکی از اتباع روسیه به نام «ژاک پولیاکوف» اجازة تأسیس «انجمن استقراضی»  را به مدت هفتاد سال از ایران گرفت؛ این موسسه که بعدها عنوان بانک استقراضی یافت در سال 1301ش.با سرمایه بسیار اندک به ایران واگذار شد؛ اما به دلیل ناکارآمدی و عدم استقبال سپرده­گذاران در سال1312ش. ضمیمة « بانک فلاحتی و صنعتی» شد.

بانک دیگری که در این سال­ها در ایران فعالیت داشت «بانک ایران و روس» بود که برای تسهیل تجارت دو کشور تأسیس شده بود.

سرانجام تلاش برای تشکیل بانک کاملا ایرانی در سال 1304ش. با تأسیس «بانک پهلوی قشون» به نتیجه رسید؛ این بانک برای انجام امورمالی ارتش افتتاح شد و در سال 1307ش. به« بانک سپه» تغییر نام داد.  

موسسة دیگر «مؤسسة ­رهنی دولتی ایران » بود که در سال 1305ش. با هدف رفع نیاز مردم در سرمایه­گذاری و اعطای وام کوتاه مدت تأسیس شد. این موسسه بعد از تشکیل بانک ملی جزئی از آن بانک شد و در سال 1318ش. با نام « بانک ­کارگشائی» به حیات  خود ادامه داد.

در سال 1306 ش. اجازه تأسیس بانک ملی اخذ و قانون آن به تصویب رسید و در 20 شهریور ماه 1307 نخستین شعبه آن در تهران افتتاح شد؛ همچنین در سال 1331ش. بانک صادرات به عنوان بانک خصوصی  و با سهام عام شروع به کار کرد.

بعد از تصویب لایحة قانونی بانک­ها در سال 1334ش.برای نخستین بار مقررات تشکیل بانک و عملیات بانکداری در ایران وضع شد. در سال 1339ش. با تصویب قانون پولی و بانکی کشور « بانک مرکزی» افتتاح شد و به عنوان پشتوانة همه بانک­ها در رأس امور مالی کشور قرار گرفت.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی بانک­ها با تصویب مجلس، ملی اعلام شد و از انحصار افراد خارج  شد و با استقرار حکومت اسلامی و لزوم اسلامی شدن امور مالی کشور در 10 شهریور 1362 قانون بانکداری بدون ربا در کشور تصویب شد.

اداره­کل خدمات­ آرشیوی (گروه ارتباطات آرشیوی) به مناسبت 10 شهریور, روز بانکداری اسلامی، نمایشگاهی مجازی از اسناد مرتبط با تاریخچه تأسیس بانک‌ در ایران, شامل 11 عنوان قالب 46 برگ سند در وبگاه سازمان تقدیم علاقه­مندان می­کند.

 صفحه 1 از 4
Show full size image.
تعداد بازديد اين سند : 526