درباره

سازمان اسناد و كتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران به استناد مفاد اساسنامه (ماده 3) موظف به گردآوری، حفاظت، سازماندهی و اشاعۀ اطلاعات مربوط به آثار مكتوب (چاپی و خطی) و غیر مكتوب  در ایران  و یا متعلق به ایرانیان خارج از كشور؛ آثار مكتوب  و غیر مكتوب در زمینۀ ایران شناسی و اسلام شناسی، خصوصاً انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی (قدس سره الشریف)؛آثار مكتوب  و غیر مكتوب معتبر علمی، فرهنگی، فنی از كشورهای دیگر است.  این توصیف همه انواع    رسانه  را كه محتوا می تواند بر آن قرار  گیرد و انتقال یابد در بر می گیرد و در دوره حاضر كه  اطلاعات دیجیتالی در همه جهان و نیز در كشور ما رواج رو به تزایدی را در پیش گرفته است،  موجب توجه خاص سازمان به این دسته از منابع شده است.

علاوه بر این،  در همین ماده از اساسنامه موارد زیر:

 • پژوهش و برنامه ریزی علمی كتابداری و اطلاع رسانی وشركت در تحقیقات  و فعالیت های بین المللی ذیربط.

 • اتخاذ تدابیر  و اخذ تصمیمات لازم  برای صحت، سهولت  وسرعت امر تحقیق و مطالعه در همه زمینه ها به منظوراعتلای فرهنگ  ملی و انجام تحقیقات مربوطه.

 • انجام مشاوره، نظارت، هدایت  وارائۀ خدمات فنی و برنامه ریزی  و سازماندهی كتابخانه های كشور.

 • ارائۀ روشهای مطلوب به منظور هماهنگ كردن خدمات و فعالیتهای كتابخانه های عمومی  و تسهیل مبادلۀ اطلاعات نیز باید وجه همت سازمان قرار گیرد كه در واقع مجموعهای از اقدامات و تلاشهای پژوهشی و آموزشی را طلب می كند.

گروه پژوهشهای توسعه ای فناوری اطلاعات پژوهش در حوزه اطلاعات دیجیتالی و ابعاد گوناگون مدیریت اطلاعات دیجیتالی را در سازمان بر عهده دارد.  به گونه ای كه محصول این پژوهش ها و فعالیت های پژوهشی بتواند سازمان را در ایفای نقش اصلی خود مبنی بر  ارائه الگوها و استانداردهای  ملی در زمینه های مذكور یاری برساند. 

وظایف

اهم وظایف گروه پژوهش‌های توسعه‌ای فناوری اطلاعات در جهت نیل به اهداف تحقیقاتی مندرج در اساسنامه كتابخانه ملی عبارتند از :

 • پژوهش پیرامون كتابخانه های دیجیتالی با توجه به آخرین دستاوردهای فناوری.

 • پژوهش درباره تعیین ریخت‌شناسی مناسب و پروتكل‌های لازم برای تبادل اطلاعات برخط.

 • پژوهش برای ارتقاء سخت‌افزاری و نرم‌افزاری نظام‌های موجود بر اساس فناوری‌های روز.

 • همكاری درتهیه بانك‌های اطلاعاتی پژوهش‌ها و پایان نامه‌های حوزه كتابداری و اطلاع‌رسانی.

 • همكاری درتهیه بانك‌های اطلاعاتی، میكرو فرم‌ها، و اسكن و رقومی‌سازی.

 • پژوهش پیرامون چگونگی ایجاد نقشه‌های رقومی و استقرار آن در محیط رقومی.

 • تحقیق و تدوین دستورالعمل‌ها و استانداردهای لازم.

 • پژوهش در مورد حفاظت، نگهداری و مرمت مواد رایانه‌ای و مغناطیسی

 • پیشنهاد طرح‌های پژوهشی در زمینه‌های مرتبط در راستای وظایف گروه و اهداف سازمان.

 • همكاری در انجام پژوهش‌های مشترك با دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی به منظور تبادل تجربیات پژوهشی و هدایت و حمایت از پایان‌نامه‌ها در سطح كارشناسی ارشد و دكتری مطابق با مصوبات سازمان.

 • شركت در مجامع علمی و بین‌المللی مانند: ایفلا، فید و جز آن و ارائه گزارش‌های جامع به مسئولان.

 • شركت در تحقیقات بین‌المللی مرتبط با وظایف و اهداف سازمانی.

 • نظارت بر استفاده صحیح از تكنولوژی‌های مورد تایید و مطابق با سیاست‌ها و اهداف سازمان.

 • ترجمه آثار ارزشمند علمی مطابق با اهداف سازمانی و استقرار آن در وب سایت سازمان.

 • بررسی‌های علمی دانشگاه‌ها و مراكز اطلاع‌رسانی و آرشیوی دنیا در زمینه فعالیت‌های مرتبط و انعكاس آثار پژوهشی و علمی آنان به منظور ارتقاء سطح علمی كتابداران و آرشیویست‌ها.

الویت های پژوهشی

سازمان اسناد و كتابخانه ملی با توجه به اهداف و وظایف مندرج در اساسنامه خود پذیرای پیشنهاده های پژوهشی است و از پایان نامه هایی كه موضوع آنها مرتبط با این سازمان باشد پس از تصویب در شورای پژوهش حمایت می كند. علاقه مندان می توانند پیشنهاده های پژوهشی یا پیشنهاده های دكتری یا كارشناسی ارشد خود را كه به تأیید گروه آموزشی دانشكده محل تحصیل رسیده باشد ارسال نمایند.

 اولویتهای پژوهشی سال 1394  

الگوهای مدیریت پروژه

به ثمر رسيدن پروژه ها ، با هر موضوع و در هر زمينه علمی و فنی كه باشند، مستلزم مديريت و اجرای  روش مند و حفظ مستندات مرتبط با پروژه هاست كه در واقع ضبط و اشاعه دانش و تجربه اي است كه در اثنای اجرای پروژه ها به دست می آيد. الگوهای مختلفی در مديريت پروژه وجود دارند كه به فراخور حوزه های موضوعی و الزامات اجرايی هر پروژه مورد استفاده قرار مي گيرند.
در اين سرفصل مهمترين و رايج ترين الگوهای مديريت و اجرای پروژه كه با استفاده از متون، منبع و مآخذ همان الگو به صورت قالبهای آماده در آمده، با توضيحات و مثالهايی روشنگر همراه شده اند، معرفی و ارائه می شوند. 

انتشارات گروه

1. کتاب دوجلدی مدیریت منابع اطلاعاتی وب
این کتاب به مناسبت برگزاری نخستین کنفرانس ملی مدیریت منابع اطلاعاتی وب در اسفند ماه 1391 و به صورت مجموعه مقالات ترجمه ای در 2 مجلد تدارک دیده شد. این كتاب مجموعه‌اي قريب به 30 مقالة برگزيده از مهمترين منابع علمي منتشر شده در جهان و نيز قريب به 15 مقالة برگزيده از صاحب نظران ايران است. اين مقاله ها در چهار موضوع مباني مديريت و آرشيو وب؛ تجارب جهاني و مسائل بومي در مديريت و آرشيو وب؛ مسائل فنّاورانه؛ و مسائل اخلاقی و مديريتی تتظیم  و به زیور طبع آراسته شده اند. 

2. چکیده مقالات مدیریت منابع اطلاعاتی وب
 
3.  راهنمای استاندارد متس(1393).  ترجمه فرزانه شادانپور، تهران: سازمان اسناد و كتابخانه ملی جمهوری اسلامی ايران.

تماس با گروه پژوهشی

نشانی پستی:
 تهران ،بزرگراه حقانی (غرب به شرق) ،بعد از ایستگاه مترو ،بلواركتابخانه ملی، درب شرقی، طبقه مثبت 1 ، اداره كل پژوهش و آموزش ،گروه پژوهش‌های توسعه‌ای‌ فناوری اطلاعات 


كدپستی:14111-15376
صندوق پستی: 3693/15875 
نشانی پست الكترونیكی: 
infotechre@nlai.ir

 رییس گروه :
  تلفن: 81623320
  پست الكترونیكی:
  f-shadanpur@nlai.ir
  

كارشناسان :
   تلفن:   81623175 - 81623395