Skip to Content

اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها

— 4 نمایش تعداد رکورد ها در صفحه
نمایش 1 - 4 از 12 نتیجه

معرفی

«یکی از مسائل مهم که همت مضاعف و کار مضاعف می طلبد، مسئله تولید فکر است، کتابخوانی، افزایش معلومات عمومی در زمینه های گوناگون، این کرسی های آزاداندیشی که ما عرض کردیم، پیشنهاد کردیم در دانشگاه ها و حوزه ها به راه بیفتد، می تواند یک جریان سیال فکری بسیار با ارزشی را در جامعه به راه بیاندازد»                  مقام معظم رهبری؛ 89/1/1

    

 ایده ایجاد کرسی های آزاداندیشی در مراکز دانشگاهی و حوزوی٬ به عنوان یکی از مهم ترین شالوده های رواج گفتمان تفکر در کشور٬ طی نامه ای از سوی مقام معظم رهبری خطاب به جمعی از دانش آموختگان حوزه علمیه در تاریخ 16/11/81 مطرح شد. پس از آن٬ ایشان بارها در دیدار با نخبگان علمی کشور درخصوص ضرورت راه اندازی کرسی های مناظره، نقد، نظریه پردازی و آزاداندیشی در حوزه ها٬ دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی سخن گفته و بر ایجاد این کرسی ها به عنوان فرآیندی مبتنی بر عقلانیت و بهره گیری از خرد جمعی در جهت تحقق جنبش نرم افزاری و نهایتاً توسعه علمی کشور تأکید ورزیده اند. اصرار و توصیه مکرّر و مؤکد ایشان درخصوص لزوم مشارکت فعالانه دانشگاهیان و حوزویان و اهل فرهنگ در این عرصه از آن روست که تشکیل این کرسی ها شرایط لازم برای ارائه شفاف٬ صریح٬ علمی و مستند دیدگاه های موجود را در مباحث مهم علمی کشور فراهم خواهد کرد و از همین جاست که این مقوله٬ به درستی با برنامه ها و سیاست های کلان کشور در سند چشم انداز بیست ساله و حتی تحقّق و احیاءِ بنای تمدن ایرانی اسلامی در دراز مدت پیوند می خورد.

تلاش برای اجرای این طرح در سال ۱۳۹۳ که به نام سال «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی» نام گرفته٬ درخور توجه بیشتری است. تأکید مقام معظم رهبری در این نامگذاری بر آن است که رشد اقتصادی بدون رشد فرهنگی ممکن نیست و همین توجهِ ژرف٬ وظیفه اصحاب و متولیان فرهنگ را در زمینه اصلاح و ارتقاءِ فرهنگ جامعه و گسترش آن٬ به ویژه در سال جاری دوچندان می­کند.

سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران نیز به عنوان یکی از بزرگترین مراکز فرهنگی کشور٬ ایجاد کرسی های آزاداندیشی و حرکت به سوی تشکیل اندیشگاهی ملی در این مرکز را از اهداف و برنامه های خود قرار داده است؛ تا با این اقدام٬ گامی مهم و عملی در مسیرِ ارتقاءِ فرهنگ عمومی جامعه و ایجاد جنبشی تازه در بدنه علمی کشور حرکت کند.

 

درباره

در این راستا نکات زیر قابل توجه خواهد بود:

1) آنچه از آن به عنوان کرسی آزاداندیشی یاد می شود دربرگیرنده کلیه مباحث علمی، فرهنگی، سیاسی یا اجتماعی است که در چارچوب های نظریه پردازی، نقد٬ مناظره و گفتگوی آزاد علمی و صورت های دیگر٬ متضمن حضور و بحث علمی موافقان و مخالفان موضوع یا رویکردی واحد باشد.

2) شرط تحقق این امر٬ استفاده از ظرفیت خرد جمعی و حضور همه نخبگان، صاحب نظران و اندیشمندان حوزه و دانشگاه فارغ از جهت گیری های سیاسی در نشست های آزاد اندیشانه است.

3) در این باره سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران به عنوان برگزارکننده این کرسی ها با بهره گیری از تمام ظرفیت خود درجهت برگزاری هر چه دقیق تر و قانونمندتر نشست ها٬ از جامعه علمی و پژوهشگران حوزه و دانشگاه در رشته های مختلف علوم انسانی و نیز تمام نخبگان و متولیان عرصه های فرهنگی کشور دعوت کرده و انتظار دارد تا با بصیرت کافی نسبت به ابعاد مختلف مفهوم آزادی٬ آزاداندیشی و آزادی بیان و نیز آگاهی از ثمرات و دستاوردهای جلسات، تمام تلاش خود را جهت برگزاری هر چه موفق تر این نشست ها به کار گیرند. چرا که این مهم جز با تعامل مراکز و فعالان مختلف عرصه های علمی، فرهنگی و اجتماعی کشور محقق نمی گردد.

4) سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران با تلاش برای بسترسازی لازم جهت برگزاری کرسی های آزاداندیشی٬ ضمن تأکید بر سطح کیفی جلسات مناظره و پرهیز از کمیت گراییِ صرف، ایجاد فضایی مناسب برای طرح دیدگاه های موافق و مخالف٬ عدم جانبداری٬ سعی در شفاف سازی موضوع مورد بحث٬ تلاش برای حفظ کرامت و شأن مناظره کنندگان و نیز دوری از شعارگرایی را بر خود فرض می داند.

 

برنامه هفتگی

دانلود

ارتباط با اندیشگاه

آدرس: میدان ونك، اتوبان حقانی (غرب به شرق)، خروجی كتابخانه ملی، سازمان اسناد و كتابخانه ملی، سالن اندیشگاه فرهنگی.

 

تلفن: 
88644086 -81623313 -81623264

                  
پست الکترونیکی :

Andishgah@nlai.ir