معرفی

سازمان اسناد و كتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران به منظور استفاده اهل علم و پژوهشگران به انتشار منابع مرتبط با علم اطلاعات و دانش‌شناسي، علوم آرشيوي و اسلام و ايران همچنين نشريات علمي، مطالعات ملي كتابداري و سازماندهي اطلاعات، نامه ايران و اسلام و گنجينه اسناد اقدام مي‌نمايد. علاوه بر اين باز توليد محدود تعداد زيادي از نشريات قديمي (عصر قاجار)  را انجام داده است.
هم اكنون درخواست و خريد منابع به صورت غيرحضوري از طريق فروشگاه مجازي و فرمت الكترونيك از طريق سايت براي علاقمندان، امكان‌پذير است.
شما مي‌توانيد با ثبت نام در پورتال نشريات به نشاني  (www.nlai.ir)انتشارات سازمان از متن كامل مقاله‌هاي نشريات "مطالعات ملي كتابداري و سازماندهي اطلاعات"، "گنجينه اسناد" و "نامه ايران و اسلام" استفاده كنيد. همچنين امكان استفاده از محتواي لوح‌هاي فشرده از طريق نرم‌افزار رسا در اختيار شماست.

 

اهم وظایف و فعالیت ها

1. تشكيل جلسات كارگروه تخصصي انتشارات و شوراي انتشارات در راستاي حمايت از پديدآوران و چاپ و انتشار آثار آنان كه مرتبط با فعاليت‌ها و اهداف سازمان اسناد وكتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران باشد. بدين منظور علاقمندان بايد به ترتيب ذيل عمل نمايند.

1-1.      دريافت اثر از پديدآوران و تكميل فرم‌هاي مربوطه

1-2.      طرح موضوع در كارگروه تخصصي انتشارات

1-3.      دريافت نظر داور و يا داوران

1-4.      دريافت نظر معاونت تخصصي

1-5.      طرح نتايج بدست آمده در شوراي عالي انتشارات

1-6.      اطلاع‌رساني درخصوص نتيجه كار به متقاضيان

1-7.      انعقاد قرارداد

1-8.      چاپ و انتشار اثر

2. چاپ و انتشار نشريات علمي پژوهشي و تخصصي: "مطالعات ملي كتابداري و سازماندهي اطلاعات"؛ "گنجينه اسناد" و "نامه ايران و اسلام"

3. معرفي و فروش كتب چاپ شده سازمان از دو طريق حضوري (در محل سازمان اسناد و كتابخانه ملي ايران) و فروشگاه مجازي

4. احياء و چاپ كتب نفيس و كمياب سازمان

5. ارائه فايل الكترونيكي برخي كتب به صورت رايگان در سايت سازمان جهت بهره‌برداري علاقمندان

 

آثار منتشر شده سازمان تاكنون

1. فصلنامه مطالعات ملي كتابداري و سازماندهي اطلاعات: 99 شماره
2. فصلنامه گنجينه اسناد : 95 شماره
3. فصلنامه نامه ايران و اسلام :  7 شماره
4. كتاب :  613  عنوان
 5. كتابهاي نفيس : 4 عنوان
 6. روزنامه‌هاي احياءشده عصر قاجار : 25 نشريه
 7. DVD كتابشناسي ملي ايران : 18 نگارش
 8. DVD روزنامه ايران : نگارش اول
 9. DVD مستند مشاهير به انضمام سرعنوان‌هاي موضوعي: نگارش اول

 

لوح فشرده کتابشناسی ملی

كتابشناسي ملي ايران از سال 1376 به بعد به‌صورت لوح فشرده منتشر مي شود. اكنون اين كتابشناسي در هر سال در سه نوبت منتشر مي‌شود. هر لوح‌ فشرده حاوي كل مدارك قبلي به اضافه افزوده‌هاي جديد است. آخرين شماره حاضر، شماره اول لوح فشرده 1384 است كه داراي 610,266 عنوان فارسي، 269,16 عنوان لاتين در موضوع ايران‌شناسي، 9759 عنوان لاتين در موضوع‌هاي ديگر، 1414 جزوه، و 880,152 ركورد مستند مشاهير و مؤلفان است. لازم به ذكر است امكان جستجو در اين كتابشناسي از طريق اينترنت نيز وجود دارد. براي جستجو دراين پايگاه اينجا كليك كنيد.
 
 
پژوهشگران مي توانند براي تهيه اين لوح فشرده به فروشگاه انتشارات سازمان اسناد و كتابخانه ملي ايران به نشاني: ميدان ولي عصر، خيابان شقاقي، خيابان به آفرين پلاك 60 مراجعه نمايند.
تلفن فروشگاه (به آفرين): 88941946
تلفن فروشگاه (كتابخانه ملي): 81623315 - 81623317

لوح فشرده نمایه ملی

 

لوح فشرده نمايه ملي ايران حاوي نمايه مقالات نشريات جمهوري اسلامي ايران است. اين مقالات با استفاده از اصطلاحنامه اصفا بصورت مقيد نمايه شده است. در اين لوح فشرده علاوه بر امكان جستجو د ر نمايه هر مقاله اين امكان از طريق عنوان، نويسنده و نام نشريه در دو محيط Dos و Windows فراهم آمده است. نمايه ملي ايران همه ساله و در سه سري منتشر مي شود.  لازم به ذكر است امكان جستجو در مقالات نمايه ملي ايران از طريق اينترنت نيز وجود دارد. براي جستجو در اين پايگاه اينجا كليك كنيد.

آخرين ويرايش لوح فشرده نمايه ملي:
 ويرايش ششم شامل اطلاعات كتابشناختي و موضوعي 451049 ركورد مقاله در مطبوعات ايران از فروردين 1372 تا اسفند 1385

پژوهشگران مي توانند براي تهيه اين لوح فشرده به فروشگاه انتشارات سازمان اسناد و كتابخانه ملي ايران به نشاني: ميدان ولي عصر، خيابان شقاقي، خيابان به آفرين پلاك 60 مراجعه نمايند.
تلفن فروشگاه (به آفرين): 88941946
تلفن فروشگاه (كتابخانه ملي): 81623315 - 81623317