روایت تاریخی

1 خرداد، روز بزرگداشت ملاصدرا

به مناسبت 1 خرداد، روز بزرگداشت ملاصدرا
مکاشفه صدر المتألهین در حرم فاطمه معصومه(س)؛
ملاصدرا، هنگامی که در کهک زندگی می‌کرد، برای عرض ادب و توسل به بارگاه کریمه اهل بیت فاطمه معصومه (س) مشرف می‌شد.
از وی نقل شده: هرگاه در زمینه مسائل علمی، مشکلی برایم پیش می‌آمد که از حلّ آن عاجز می‌ماندم، با پای پیاده از کهک به قم می‌رفتم و به کنار قبر حضرت فاطمه معصومه - سلام اللّه علیها - رفته، از آن حضرت استمداد می‌نمودم. با این کار، مسأله و مشکل من حل می‌شد و سپس به روستای کهک باز می‌گشتم.
در یکی از این سفرها در جوار قبر فاطمه معصومه یک مساله مهم و پیچیده فلسفی یعنی اتحاد عاقل و معقول در یک مکاشفه عرفانی، برایش حل شد. او خود در این زمینه می‌گوید: مساله اتحاد عاقل و معقول از مشکلترین مسایل فلسفی است که تاکنون هیچ فیلسوف مسلمانی توفیق حل آن را پیدا نکرده است. من با توجه کامل به سوی خدای سبحان از او خواستم که مشکل برایم حل شود.
دری از رحمت حق بر من گشوده شد و در این مورد معرفت جدیدی برایم حاصل شد. «کنت حین تسوید هذا المقام بکهک من قری قم، فجئت الی قم زائرا لبنت موسی ابن جعفر مستمدا منها و کان یوم الجمعه فانکشف لی هذا الامر» هنگام نوشتن این بحث من درقریه کهک قم بودم. از آنجا رهسپار قم شدم، به زیارت دختر موسی بن جعفر(س) مشرف گردیدم و از آن حضرت در حل این مساله یاری جستم. به برکت او در روز جمعه این مطلب بر من کشف گردید. 
منبع:                                                                               https://www.mashreghnews.ir/news

تصویر تاریخی

حركت امام‌خمینی به مدرسه فیضیه

حركت امام‌خمینی به مدرسه فیضیه

حركت امام‌خمینی(ره) از میان اجتماع پرشور مردم، برای رفتن به مدرسه فیضیه و ایراد سخنرانی تاریخی عصر عاشورای 1342؛ به مناسبت قیام 15 خرداد

شناسۀ سند: 1842
منشأ: آرشیو ملی ایران
رنگ: سیاه و سفید
قطع: 17×12س م.
تاریخ: 1342/3/13 ش. محل: قم  عكاس: -