23 مرداد، سالروز پایان بازی ‌های المپيك 1948 لندن

مقدمه

چهاردهمين دوره بازی های المپيك با نام رسمی «بازی های المپياد چهاردهم» به دليل وقوع جنگ جهانی دوم و پس از وقفه ای دوازده ساله بعد از المپيك 1936برلين، از 29 جولای تا 14 آگوست 1948 / 7 الی 23 مرداد 1327 و  به ميزبانی لندن و با حضور 4099 ورزشكار از 59 كشور جهان برگزار شد كه از ميان كشورهای شركت كننده 14 كشور از جمله ايران برای نخستين بار بود كه قدم در المپيك می گذاشتند. كشورهای آلمان، ژاپن و شوروی از غايبان المپيك لندن بودند. آلمان و ژاپن(كشورهاي شكست خورده در جنگ) به دليل دعوت نشدن از سوی كميته مسابقات و شوروی نيز به دليل عدم عضويت در كميته بين المللی المپيك در رقابت ها حضور نداشتند.
   ورزشكاران اين دوره از مسابقات در 17 رشته دووميدانی، بسكتبال، بوكس، قايقرانی (كانوئينگ)، دوچرخه سواری، سواركاری، شمشيربازی، فوتبال، ژيمناستيك، هاكی، پنجگانه مدرن، قايقرانی پاروئی، تيراندازی، شنا، وزنه برداری، كشتی و قايقرانی بادبانی به رقابت پرداختند. 
   جشن افتتاحيه در محل اصلی برگزاری رقابت ها يعنی ورزشگاه «ويمبلی» لندن برگزار گردید و ورزشكاران به دلیل ساخته نشدن دهکده المپیک در سربازخانه ها اسكان داده شدند. نشان المپيك 1948 تصويری از برج ساعت لندن بود كه ساعت 4، زمان جشن افتتاحيه رقابت ها را نشان می داد و حلقه های المپيك در مقابل آن قرار داشتند.
   در پايان مسابقات، ايالات متحده با كسب بيشترين مدال طلا و در مجموع 84 مدال عنوان نخست جدول قهرمانی را به خود اختصاص داد و تيم های سوئد و فرانسه به ترتيب در رده های دوم و سوم جدول قرار گرفتند. تيم ميزبان نيز با كسب سه مدال طلا به عنوانی بهتر از دوازدهم دست پيدا نكرد. در پايان رقابت ها و در مراسم اختتاميه، مشعل المپيك برای برگزاری دور بعدی آن در سال 1952 به هلسينكی فنلاند منتقل شد.
   ايران يك سال پس از عضويت در كميته بين المللی المپيك، برای نخستين بار در مسابقات المپيك 1948 لندن شركت كرد. 36 شركت كننده مرد همراه با 16 نفر همراه، اعضای كاروان ورزشی ايران را تشكيل داده بودند. اين ورزشكاران در 5 رشته بسكتبال، وزنه برداری، كشتی، تيراندازی و بوكس با حريفان خود به رقابت پرداختند. در پايان مسابقات ايران با تك مدال برنز جعفر سلماسي به جدول رقابت ها راه پيدا كرده و جايگاه 35 را به خود اختصاص داد. سلماسی در رشته وزن 60 كيلوگرم وزنه-برداری سوم شد و به مدال برنز دست يافت.
   رقابت های المپيك 1948 لندن در 23 مرداد 1327 به پایان رسید. به همين مناسبت اداره‌کل خدمات آرشیوی (گروه ارتباطات آرشيوی) نمايشگاهی مجازی شامل 11 عنوان در قالب 14 برگ را در وبگاه سازمان تقديم علاقه مندان مي‌كند.

بخشنامه تلگرافی وزارت کشور به استانداری هفتم، درخصوص صدور و ابلاغ مأموریت به قهرمانان معرفی شده برای شرکت در مسابقات المپیک لندن جهت انجام تمرینات لازم در اروگاه تعیین شده از سوی انجمن تربیت بدنی در مرکز

  • شماره : ۸۱۳۵-۲۹۳-۹۸
  • تاریخ : ۱۳۲۷/۰۴/۰۶