17 خرداد 1339، سالروز تصویب قانون تأسیس مؤسسه استاندارد ایران

مقدمه


نخستین تشکیلات سازمان ملی استاندارد ايران هم‌زمان با تصـويب قانون اوزان و مقياس‌ها در سال 1304ش. شكل گرفت و تا سال ۱۳۱۱ به نام اداره «اوزان و مقادير» در وزارت فلاحت، تجارت و فوايد عامه فعالیت داشت و از سال‌ ۱۳۱۱ تا ۱۳۳۱ به نام اداره «اوزان و مقياس‌ها» زیر مجموعه اداره‌كل تجارت (وزارت اقتصاد ملي) به فعاليت خود ادامه داد.
   مطالعه برای ایجاد اداره مستقل استاندارد در سال 1335 نتیجه داد و اداره استاندارد بدون پشتوانه آزمایشگاهی در وزارت بازرگانی شکل گرفت. در 1339 مجلس با تصویب قانون شش ماده ای به وزارت بازرگانی اجازه داد «موسسه استاندارد ایران» را تأسیس کند. موسسه در همان سال تأسیس عضو سازمان بین المللی استاندارد(ایزو) شد. یک سال بعد اداره اوزان و مقیاس ها به مؤسسه واگذار و بعد از آن نخستین شعبه موسسه در خرمشهر افتتاح شد. 
   در سال 1343 همزمان با الحاق آزمایشگاه های شهر صنعتی کرج، نام مؤسسه به «مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران» تغییر یافت و به عضویت کمیته بین المللی الکتروتکنیک درآمد. نخستین نشان استاندارد مؤسسه استاندارد و مدیریت صنعتی نیز در سال 1344 به دو محصول کاشی و بسکویت اختصاص داده شد.  
از سال  ۱۳۵۳ تا ۱۳۷۱ مؤسسه استاندارد و تحقيقات صنعتی ايران زيرمجموعه وزارت صنايع قرار داشت تا اینکه در 1371 مجلس شورای اسلامی با اصلاح قوانین و مقررات به سازمان یاد شده شخصیت حقوقی مستقلی داد. شورای اداری نیز در یکصد و پنجاه و دومین جلسه خود در سال 1390 نام سازمان را به سازمان استاندارد ملی ایران تغییر داده و آن را زیرمجموعه ریاست جمهوری قرار داد.
   در حال حاضر سازمان استاندارد ایران در 5 حوزه استانداردسازی، ارزیابی انطباق، اندازه شناسی، تأیید صلاحیت و فعالیت های پژوهشی فعال است. استانداردسازی موظف به تدوین و بروزرسانی استانداردهاست. در مقابل ارزیابی انطباق با آزمون و بازرسی میزان استانداردها فرآیندها، کالاها و خدمات را برآورد می کند. اندازه شناسی تمام جنبه های نظری و عملی اندازه گیری را شامل می شود. با تأیید صلاحیت سازمان در پی رسیدن نتایج ارزیابی های معتبر و قابل اعتماد است. اجرای فعالیت های پژوهشی نیز برعهده پژوهشگاه است.
   سازمان استاندارد ایران از زمان تأسیس با سازمان های بین المللی و منطقه ای مرتبط عضویت داشته که از جمله آن‌ها می‌توان به سازمان بین المللی استاندارد، کمیته بین المللی الکتروتکنیک، دفتر بین المللی اوزان و مقیاس ها، سازمان بین المللی اندازه شناسی قانونی، اتحادیه بین المللی تأیید صلاحیت آزمایشگاه، مجمع بین المللی تأیید صلاحیت آسیا پاسفیک. سازمان همواره با این موسسات به ویژه ایزو تعامل نزدیکی داشته و علاوه بر عضویت در شورای آن برای یک دوره سه ساله نیز سمت نایب رئیسی شورا را برعهده داشته است.
   17خرداد سالروز تصویب قانون تأسیس مؤسسه استاندارد ایران» در مجلس شورای ملی است. به همین مناسبت اداره کل خدمات آرشیوی(گروه ارتباطات آرشیوی) منتخب اسناد مرتبط با سازمان استاندارد ملی ایران را در 8 عنوان و با معرفی 24 برگ آماده و در وبگاه سازمان به نمایش گذاشته است.

تصویب نامه شورای عالی استاندارد در خصوص کارمزد خدماتی سالیانه و هزینه های آزمون فرآورده ها

  • شماره : ۱۶۹۱۸-۲۹۳-۹۸
  • تاریخ : ۱۳۷۱/۰۶/۱۱