6خرداد 1321ش.، سالروز انتشار روزنامه کیهان

مقدمه

در 6 خرداد 1321 روزنامه کیهان با دو هزار تیراژ و در 4 برگ منتشر شد. امتیاز اولیه آن به نام عبدالرحمن فرامرزی صادر شده بود و او در یک ساختمان واقع در کوچه میرزا محمود وزیر در نزدیکی چهارراه سرچشمه کار خود را آغاز کرد. پس از مدتی امتیاز به نام دکترمصطفی مصباح زاده تغییر داده شد و فرامرزی سمت سردبیری روزنامه را بر عهده گرفت.

   نخستین سرمقاله، هدف از انتشار روزنامه را کوشش چند جوان تحصیلکرده در آشفته بازار مملکت پس از وقایع شهریور 1320 اعلام کرد. فرامرزی همچنین در این شماره خط مشی سیاسی روزنامه را نیز چنین بیان کرده بود: «ما طرفدار قدرت حکومت مرکزی و حفظ وحدت ملی و تجدد و اصلاحات هستیم... ما می خواهیم دولت مرکزی مقتدر بوده، اوامر او در تمام کشور مطاع و محترم باشد... ما می گوییم باید اصلاحات و تجددی را که اساس آن پی افکنده شده نگاهداری و استوارتر ساخت... ایران دارای حکومتی مشروطه و عدالت پیشه بشود.»

   مقاله های نافذ روزنامه به قلم خاص فرامرزی، که روزنامه نگاری تیزهوش و نکته سنج بود، باعث شد کیهان در عرصه مطبوعاتی کشور شاخص شود و در میان اقشار مختلف مردم خوانندگان پروپاقرصی پیدا کند. کیهان با اتخاذ سیاست میانه روی در اطلاع رسانی کوشید تا با روشی مردم پسندانه اخبار و مطالب خود را عرضه کند و زمانی نگذشت که بعد از اطلاعات دومین روزنامه پرتیراژ کشور شد.

   این روند تا سال 1332 ادامه داشت و کیهان با سرمقاله های مستند و نافذ فرامرزی روند رو رشدی طی کرد. پس از آن و در نیمه سال 1332 همچون رقیب خود به فکر گسترش مؤسسه، استفاده از ابزارهای جدید چاپ، پرورش خبرنگار و آموزش روزنامه نگاری افتاد. در این دوره کیهان اولین مدرسه عالی روزنامه نگاری را بنیان نهاد که بعدها دانشکده علوم ارتباطات ایران شد.

   در راستای گسترش نیز زیرمجموعه های کیهان هوائی(1329)، کیهان ورزشی(1334)، کیهان اینترنشنال(1338)، کیهان بچه ها(1335)، کیهان سال(1341)، مجله زن روز(1343)، کیهان عربی(1359)، کیهان فرهنگی(1363)، کیهان اندیشه(1364)، کیهان علمی(1368)، کیهان کاریکاتور(1371)، کیهان اردو(1371) و کیهان ترکی(1394) را عرضه کرده است. از دیگر امور کیهان همچنین می توان به همکاری در تولید، چاپ و توزیع کتاب اشاره کرد: کتاب سال دنیا، تقویم دنیا، مسلخ عشق، از تهاجم فرهنگی تا جنگ نرم، نیمه پنهان و جلال مرد امروز از جمله آنهاست.

   روزنامه کیهان بعد از روزنامه اطلاعات دومین روزنامه قدیمی و در حال انتشار کشور است که در 6 خرداد 1321 برای نخستین بار پا به عرصه مطبوعاتی ایران گذاشت. به همین مناسبت اداره‌کل خدمات آرشیوی (گروه ارتباطات آرشیوی) مجموعه اسناد مرتبط با این روزنامه را در 12 عنوان و 14 برگ آماده سازی و در وبگاه سازمان به نمایش گذاشته است.

درخواست فرماندار نظامی تهران از نخست وزير برای توقيف روزنامه های اطلاعات، كيهان و آسيای جوان به دليل تحريك و تشويش مردم

  • شماره : ۵۴۰۱-۲۹۳
  • تاریخ : ۱۳۳۲/۰۹/۱۹