دهه مبارک فجر ، تصاویری از نقش زنان در پيروزی انقلاب اسلامی

مقدمه

حضور پر شور در انقلاب‌ اسلامي‌ از افتخارات‌ بزرگ‌ زنان‌ مسلمان‌ ايران‌ است‌. آنان‌ در همان‌ روزهای نخستين‌ انقلاب‌ وارد ميدان‌ مبارزه‌ شدند و با جهاد خود قدم‌ به‌ قدم‌، انقلاب‌ اسلامی را ياری كردند. حضور زنان ایرانی در پیروزی انقلاب اسلامی به روشنی بیانگر آن است که زن مسلمان می‌تواند در تمامی عرصه‌های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و... نقش آفرین بوده و اعتقادات دینی او نه تنها مانع از شرکت در فعالیت‌های اجتماعی نخواهد شد، بلکه به واسطه پاکدامنی و عفت­ورزی، می‌تواند زنان را به عناصری تاریخ ساز برای یک ملت مبدل سازد.

انقلاب اسلامی، به دلیل آن که پرتوی از دین مبین اسلام به شمار می‌رود، توانسته است خدمات عظیمی را برای زنان به انجام رساند و اسلام برخلاف جوامع و تمدن جاهلی که زنان را حقیر و ضعیف و دون شمرده و آنان را در خدمت ابتذال و فساد گرفته بود، به زنان، شخصیتی باکرامت و مقامی والا بخشید. این مقام و منزلت، توأم با فداکاری و ایثار، در پرتو انقلاب اسلامی تجلی یافت و عطر شکوفایی این موجود بزرگوار و بافضیلت، جهانیان را به شگفت آورد. بنابراین، زنان، این عناصر عفاف و نجابت، در پیروزی انقلاب اسلامی سهم بزرگی ایفا کردند و همانطور كه امام خميني (ره) در سخنان گوهربار خود فرموده‌اند: «ما نهضت خودمان را مدیون زن‌ها می دانیم»؛ « امروز زن‌های شیردل، طفل خود را آغوش کشیده و به میدان مسلسل و تانک دژخیمان رژیم می‌روند»؛ ‌»شما خواهران‌ در اين‌ نهضت‌ سهم‌ به سزايي‌ داشته‌ايد.»؛ «شما سهم‌ بزرگی در نهضت‌ اسلامي‌ ما داريد. شما در آتيه‌ برای مملكت‌ ما پشتوانه‌ هستيد.»؛ «ما بايد امروز به‌ زنان‌ خويش‌ افتخار نماييم‌. چه‌ افتخاري‌ بالاتر از اينكه‌ زنان‌ بزرگوار ما در مقابل‌ رژيم‌ ستمكار سابق‌ و پس‌ از سركوبي‌ آن‌، در مقابل‌ ابرقدرت‌ها و وابستگان‌ آنان‌، در صف‌ اول‌، ايستادگي‌ و مقاومتی از خود نشان‌ دادند كه‌ در هيچ‌ عصری چنين‌ مقاومتي‌ و چنين‌ شجاعتی از مردان‌ ثبت‌ نشده‌ است.» ذکر همین نکته‌ها از زبان رهبر کبیر انقلاب اسلامی برای بیان نقش زنان در پیروزی انقلاب اسلامی از هر کلامی رساتر است.

اداره­کل خدمات آرشیوی (گروه ارتباطات آرشیوی) به مناسبت فرار رسیدن دهه مبارک فجر، منتخب تصاویری از نقش زنان در پیروزی انقلاب اسلامی را در وبگاه سازمان به علاقه‌مندان تقدیم  می­نماید. 

نماز جماعت به امامت امام خمينی(ره) در نوفل لوشاتو

  • شماره : ۱۳۳۵۹-۲۵
  • تاریخ : [۱۳۵۷ش.]