31 شهریور تا 7 مهر ، هفته دفاع مقدس

مقدمه

در روز 31 شهريورماه 1359 کشور عراق با حمله به خاک ایران آغازگر جنگی شد که هشت سال به طول انجامید. در آن مقطع رخدادهای پس از پیروزی انقلاب و عدم هماهنگی میان مسئولان کشور، باعث گردید ارتش بعث عراق برخی مناطق غربی و جنوب غرب از جمله خرمشهر را اشغال نماید. در این میان امام‌خمینی (ه) با رهبری حکیمانه خود هدایت امور جنگ را برای باز پس گیری مناطق اشغالی بدست گرفتند و به عنوان مقام فرماندهی كل قوا بر لزوم شكسته شدن حصر آبادان تأكيد كردند و از آن پس پيشروی قوای ايران به منظور  بازپس‌گيری مناطق اشغالی به سرعت آغاز گردید. رزمندگان اسلام, پس از عمليات ثامن‌الائمه(ع) كه به محاصره آبادان پايان دادند؛ در عمليات طريق‌القدس سوسنگرد و بستان را آزاد كردند. دهلاويه، غرب شوش و دزفول در عمليات بزرگ فتح‌المبين آزاد و در اوج پيروزی‌ها در جریان عمليات بيت‌المقدس خرمشهر نيز فتح گردید. همه اين عمليات‌ها به صورت مشترك و هماهنگ از سوی نيروهای سپاه و ارتش و اعم از زمينی و هوايی اجرا ‌شد. روند پیش روی های رزمندگان اسلام تا جایی ادامه یافت که حتی مناطقی از کشور عراق نیز به تصرف درآمد و رزمندگان با وجود کمبود تجهیزات پیشرفته به پیروزی های بزرگی دست یافتند.  
سرانجام جنگی كه در تاريخ 1359/6/31 از طرف صدام با حمايت ابرقدرت های شرق و غرب و دولت های مرتجع عرب و با هدف اصلی براندازی نظام جمهوری اسلامی، بر ايران تحميل شده بود با پذیرش  قطعنامه 598 از سوی  ایران در مرداد 1367 پایان یافت.
هفته دفاع مقدس نمودار مجموعه‌ای از برجسته‌ترین افتخارات ملت ایران در دفاع از مرزهای میهن اسلامی است. در این مجموعه تابناک، درخشنده‌ترین و نفیس‌ترین نگین گرانبها، یاد و خاطره شهیدان است؛ جوانان و جوانمردان رشید و پاک سرشتی که با آگاهی و درک والای خود موقعیت حساس کشور را تشخیص داده و وظیفه بزرگ جهاد در راه خدا را مشتاقانه پذیرا شدند. 
اداره کل خدمات آرشیوی (گروه ارتباطات آرشیوی) به مناسبت فرا رسیدن هفته دفاع مقدس و به پاس گرامیداشت رشادت های رزمندگان اسلام، نمایشگاهی شامل 21 عنوان و با معرفی 21 برگ سند آماده و به صورت مجازی در وبگاه سازمان تقدیم علاقه مندان نموده است.

گزارش در باره تیراندازی نیروهای عراقی به روستای باباهادی كرمانشاه با سلاح‌های سنگین

  • شماره : ۰۴-n
  • تاریخ : ۱۳۵۸/۱۰/۱۵